eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki 2009: hity i buble podatkowe

Podatki 2009: hity i buble podatkowe

2010-01-14 10:42

Przeczytaj także: Podatki 2013: korekta kosztów bublem roku


Zmiany w zaliczkach na podatek dochodowy
Ustawodawca najpierw wprowadził zasadę niepłacenia zaliczki za miesiąc listopad w podwójnej wysokości, po czym wycofał się z zapisu nim jeszcze przepis wszedł w życie.

Utrzymanie obowiązku potwierdzania faktur VAT korygujących
Przepisy zostały utrzymane, regulacje przeniesiono z rozporządzenia do ustawy, ale dodatkowo kontrowersje wywołuje brzmienie przepisu dotyczące terminów pomniejszania podatku należnego wynikającego z faktur korygujących.

Zmianą niekorzystną dla inwestorów giełdowych jest to, iż prowizje banku i odsetki od udzielonego kredytu na zakup papierów wartościowych od 2009 roku nie mogą być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodów.

HITY PODATKOWE 2009


Pierwsze miejsce wśród hitów podatkowych uzyskał przepis:

Zwiększenie limitu dla małego podatnika (zarówno w VAT, PIT i CIT)
Przyjęcie jednolitej kwoty 1.200.000 EUR w ustawach CIT, PIT, VAT ujednoliciło zakres pojęciowy „Małego Podatnika”. Jednak przede wszystkim podwyższenie limitu umożliwiło szerszej grupie podatników korzystanie z możliwości płacenia zaliczek na podatki dochodowe w formach uproszczonych, wyboru kwartalnej metody płacenia VAT oraz jednorazowej amortyzacji.

Kolejne miejsca w kategorii hity podatkowe przyznano przepisom:

Zmiana w uldze na rozliczenie złych długów
Zmiana definicji „wierzytelności nieściągalnej”, która powoduje, że nieściągalność uznaje się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od daty upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. A zatem w obecnym stanie prawnym dzieje się to z upływem tego okresu (a nie np. postanowieniem sądu), co zdecydowanie ułatwia skorygowanie podatku należnego od „złych długów” i skraca czas całej procedury. Inną korzystną zmianą jest też skrócenie do 14 dni (z 28) terminu dokonania przez dłużnika korekty podatku naliczonego lub powiększenia podatku należnego.

Zmiana w ustawie Kodeks cywilny oraz prawo dewizowe
Po zmianie przepisów, aby dokonywać rozliczeń w walutach obcych z krajowymi przedsiębiorcami, nie trzeba występować do Prezesa NBP o indywidualne zezwolenie dewizowe.

Zniesienie sankcji w postaci ustalania przez organy podatkowe w swoich decyzjach dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% zaniżenia kwoty zobowiązania podatkowego lub zawyżenia kwoty zwrotu VAT.

Wyróżnienia otrzymały natomiast zmiany:


Wydłużenie możliwości odliczania podatku naliczonego o jeszcze jeden okres rozliczeniowy. Od 2009 roku wprowadzono możliwość dokonania odliczenia podatku VAT z faktur za miesiąc (kwartał), otrzymania lub w ciągu dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (miesięcy/kwartałów).

Zmiana w podatku od spadków i darowizn
Dzięki nowelizacji przepisów od początku 2009 roku, zamiast jednego miesiąca, teraz aż 6 miesięcy mają osoby nabywające rzeczy lub prawa majątkowe, do zgłoszenia tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, dla zachowania zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Możliwość wyboru zwolnienia od podatku VAT dostawy budynków, budowli lub ich części.
Stowarzyszenie zaznacza, że w tegorocznej edycji zdecydowanie przeważała liczba propozycji w kategorii hit podatkowy, co można uznać za pozytywny znak, jednak smuci fakt, że za Buble, uznano regulacje, które zapowiadały się na prawdziwe Hity, lecz ostatecznie nie spełniły pokładanych oczekiwań podatników.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: