eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulga na złe długi w VAT po stronie wierzyciela

Ulga na złe długi w VAT po stronie wierzyciela

2010-02-26 09:03

Przeczytaj także: Ulga na złe długi a sprzedaż wierzytelności


Ponadto w myśl art. 89a ust. 3 ustawy o VAT warunkiem dokonania korekty jest uzyskanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego w ramach ulgi na złe długi. Przepisy nie określają jednak formy, w jakiej należy uzyskać takie potwierdzenie. Oznacza to, że może mieć ono dowolną formę (byle jednoznacznie wynikał z niego fakt otrzymania zawiadomienia przez dłużnika).

Zasady korzystania z ulgi na złe długi

Skorzystanie z ulgi na złe długi polega na możliwości skorygowania kwoty podatku należnego o kwotę podatku będącego przedmiotem ulgi (a więc kwoty podatku dotyczącego wierzytelności nieściągalnej). Aby to zrobić, należy jednak dokonać kilku czynności.

Najpierw podatnik musi poczekać, aż upłynie 180-dniowy okres od upływu terminu płatności wierzytelności. Po upływie tego czasu powinien on zawiadomić dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego w ramach ulgi na złe długi. Do zawiadomienia tego stosuje się odpowiednio przepisy op o doręczeniach (art. 89b ust. 5 ustawy o VAT). W konsekwencji możliwe jest między innymi tzw. doręczenie zastępcze.

Po skutecznym doręczeniu dłużnikowi zawiadomienia należy poczekać 14 dni (do końca listopada 2008 r. było to 28 dni) na uregulowanie przez niego należności. Dopiero upływ tego terminu pozwala podatnikowi na skorzystanie z ulgi poprzez dokonanie korekty podatku należnego w deklaracji podatkowej.

Korekta taka może nastąpić w ramach deklaracji podatkowej składanej za ten okres rozliczeniowy, w którym upłynął 14-dniowy termin na uregulowanie należności przez dłużnika, nie wcześniej jednak, niż w rozliczeniu za ten okres, w którym jako wierzyciel podatnik uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia, o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi.

Kolejnym obowiązkiem, jaki trzeba spełnić, jest zawiadomienie o dokonanej korekcie naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wierzyciela wraz z podaniem kwot korygowanego podatku należnego. Obowiązek ten stanowi dodatkowy wymóg, którego spełnienie nie jest warunkiem do skorzystania z ulgi na złe długi. Zawiadomienie takie należy złożyć w urzędzie skarbowym wraz z tą deklaracją VAT (VAT-7//VAT-7K/VAT-7D), w której dokonywana jest korekty podatku należnego w ramach ulgi na złe długi (art. 89a ust. 5 ustawy o VAT). Ostatnim obowiązkiem, jaki trzeba spełnić, jest zawiadomienie dłużnika o dokonaniu korekty (również jednak spełnienie tego obowiązku nie jest warunkiem skorzystania z ulgi). Zawiadomienia takiego należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia dokonania korekty (przez dzień dokonania korekty należy uznać dzień złożenia deklaracji VAT z uwzględnioną korektą), a jego kopię trzeba przesłać do urzędu skarbowego wierzyciela (art. 89a ust. 6 ustawy o VAT).

WAŻNE
Po dokonaniu korekty bezwzględnie powinno się o tym fakcie zawiadomić zarówno dłużnika, jak i fiskusa.

Przepisy ustawy o VAT nie wskazują terminu, w którym podatnik musi przesłać kopię zawiadomienia dłużnika (o dokonanej korekcie) do fiskusa. Oznacza to, że kopia może zostać przesłana w dowolnym terminie. W praktyce jednak warto, aby kopia taka przesyłana była w terminie zawiadomienia dłużnika o dokonaniu korekty, a więc w ciągu 7 dni od dnia dokonania korekty.

PRZYKŁAD
Firma wysłała 28 listopada dłużnikowi (za potwierdzeniem odbioru) list z zawiadomieniem o zamiarze skorzystania z ulgi na złe długi. Z otrzymanej zwrotki wynika, że list ten został odebrany przez dłużnika 30 listopada. W tej sytuacji, jeśli do 14 grudnia nie ureguluje on należności – firma ta będzie mogła dokonać korekty VAT należnego od nieuregulowanej wierzytelności. Korektę tą będzie można zrobić w ramach deklaracji VAT-7 składanej za grudzień (ewentualnie w ramach deklaracji VAT-7K/VAT-7D za IV kwartał). Do deklaracji tej powinna ona dołączyć zawiadomienie fiskusa o dokonanej korekcie wraz z podaniem kwot podatku należnego. W ciągu 7 dni od dnia od złożenia tej deklaracji powinna ona także zawiadomić dłużnika o dokonanej korekcie, przesyłając kopię tego zawiadomienia do swojego urzędu skarbowego.


Może się zdarzyć, że po skorzystaniu z ulgi na złe długi (a więc po dokonaniu korekty podatku należnego) sporna wierzytelność zostanie uregulowana.
W takim przypadku (art. 89a ust. 4 ustawy o VAT) podatnik ma obowiązek zwiększenia kwoty VAT należnego o podatek związany z uregulowaną wierzytelnością. Natomiast w sytuacji jedynie częściowego uregulowania należności podatek należny zwiększany jest w odniesieniu do tej części.


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: