eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Miejsce świadczenia w VAT a wynajem pracowników

Miejsce świadczenia w VAT a wynajem pracowników

2010-06-04 11:12

Przeczytaj także: Zlecenie wykonania usług to jeszcze nie prowadzenie w Polsce firmy


Od powyższej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, wskazując m.in. szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług dostarczania (oddelegowania) personelu. W myśl art. 28l pkt 6 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, mających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu poza terytorium Wspólnoty, usług dostarczania (oddelegowania) personelu, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu. Należy jednak podkreślić, iż ww. przepis odnosi się wyłącznie do sytuacji, kiedy przedmiotowe usługi są świadczone na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Dlatego też należy przywołać art. 28a ustawy o VAT, od którego ustawodawca rozpoczął Rozdział 3 – „miejsce świadczenia przy świadczeniu usług” i w którym wskazano, iż na potrzeby tego rozdziału:

1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższa definicja nie uzależnia posiadania statusu podatnika od miejsca wykonywania działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, dlatego też przyjąć należy, iż obejmuje ona swoim zasięgiem również podmioty wykonujące działalność uznawaną za działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca specjalizuje się w usługach dźwigowych i wynajmie sprzętu do zastosowań przemysłowych. W zakresie świadczonych usług Spółka wynajmuje żurawie gąsienicowe, kołowe jak i ciężkie żurawie wieżowe same jak i też z obsługą operatorską. Wynajmuje także samych wykwalifikowanych operatorów sprzętu budowlanego. Pracownicy są oddelegowywani do pracy w miejsce wskazane przez zamawiającego, a Spółka umawia się na wynagrodzenie za usługę według stawki godzinowej. Pracownicy zatrudnieni są w Spółce na umowę o pracę i w związku z tym otrzymują wynagrodzenie od Wnioskodawcy, który oddelegowuje ich do pracy.

Usługa polegająca na oddelegowaniu pracowników do pracy na terenie Polski świadczona jest na rzecz kontrahenta zagranicznego, który w Polsce nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności. Kontrahent jest zarejestrowany w Polsce do celów podatku VAT w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście (obsługującym podmioty zagraniczne, które w Polsce nie mają siedziby, stałego miejsca zamieszkania, ani stałego miejsca prowadzenia działalności), jednakże dla celów tej transakcji posługuje się nr VAT UE innym niż polski. Firma nie posiada w Polsce zakładu, oddziału i przedstawicielstwa.

Wątpliwości Zainteresowanego dotyczą sposobu opodatkowania przedmiotowej usługi świadczonej na rzecz kontrahenta zagranicznego, posiadającego siedzibę w Belgii. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie zawierają się w wyjątkach od ogólnej zasady zawartej w przepisie art. 28b ust. 1. W związku z tym miejscem świadczenia usługi polegającej na oddelegowaniu pracowników świadczonej przez Wnioskodawcę na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT, podmiotu mającego siedzibę na terenie Belgii będzie miejsce, w którym usługobiorca tych usług posiada siedzibę. Tym samym usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: