eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wypadek przy pracy w Niemczech: renta a podatek

Wypadek przy pracy w Niemczech: renta a podatek

2010-06-13 10:51

Otrzymywana renta z tytułu wypadku przy pracy, przyznana przez Stowarzyszenie Zawodowe Towary Żywnościowe i Restauracje, zgodnie z art. 18 ust. 2 umowy, podlega opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 01.06.2010 r. nr ILPB1/415-161/09/10-S/AK.

Przeczytaj także: Renta socjalna z Niemiec a podatki w Polsce

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Od 1994 r. po wypadku przy pracy w Niemczech wnioskodawcy wypłacane jest odszkodowanie w formie comiesięcznej renty. Od świadczenia tego bank potrącał zaliczkę na poczet podatku rozliczanego na koniec roku. W ubiegłym roku ubezpieczyciel wypłacił dekapitalizację, z tytułu której bank nie potrącił zaliczki na podatek dochodowy uznając, że jest to niezgodne z prawem. W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytanie, czy od świadczenia tego powinien płacić podatek a jeśli tak, to w jakiej wysokości? Po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 20 października 2009 r. sygn. akt I SA/Go 406/09 organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Zgodnie z art. 18 ust. 1 umowy z dnia14 maja 2003 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12 poz. 90) obowiązującej do dnia 1 stycznia 2005 r., emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie.

Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.

Niemieckie ustawowe ubezpieczenie społeczne składa się z pięciu działów:

* ustawowe ubezpieczenie na wypadek bezrobocia,
* ustawowe ubezpieczenie emerytalne,
* ustawowe ubezpieczenie zdrowotne,
* ustawowe ubezpieczenie od następstwa wypadków,
* ustawowe ubezpieczenie pielęgnacyjne.

Świadczenie związane z wypadkiem przy pracy, które wypłacane jest przez Branżowy Zakład Ubezpieczeniowy Rolnictwa dla Nadrenii Północnej i Westfalii (Landwirtschaftliche Berufsgenossenschaft Nordrhein-Westfalen), jest świadczeniem z działu ubezpieczeń od następstw wypadków niemieckiego ustawowego ubezpieczenia społecznego.

W związku z tym świadczenie, o którym mowa we wniosku, zgodnie z art. 18 ust. 2 cyt. umowy, podlega opodatkowaniu wyłącznie w Niemczech. Zatem na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: