eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych a podatek

Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych a podatek

2010-07-09 07:41

Otrzymane przez pracodawcę od dnia 1 lutego 2009 r. dofinansowania z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników należy uznać jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.06.2010 r. nr IPPB1/415-342/10-2/KS.

Przeczytaj także: Umowa zlecenie: kilometrówka a podatek dochodowy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, po wyuczeniu młodocianych i zdaniu przez nich egzaminu, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia. Dofinansowanie to przyznaje wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika w drodze decyzji po stwierdzeniu spełnienia odpowiednich warunków. Do 31 stycznia 2009 r. dofinansowanie budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywało się w ramach dotacji celowej na zadania własne i było zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od 01 lutego 2009 r. dofinansowanie to jest finansowane ze środków Funduszu Pracy.
W roku 2006 do wójta wpłynęły odpowiednie zawiadomienia o podpisaniu umów o pracę z młodocianymi. Po trzyletnim okresie nauki w 2009 pracodawcy złożyli we właściwym terminie wnioski o dofinansowanie kosztów ich kształcenia. Stosowne decyzje wójt wydał w grudniu 2009 r. i wypłacił dofinansowania. W związku z powyższym zadano pytanie, czy dofinansowanie otrzymane po dniu 1 lutego 2009 nie stanowi już dotacji celowej korzystającej ze zwolnienia w podatku dochodowym oraz czy ewentualne opodatkowanie dotyczy pracodawców, którym fizycznie wypłacono dofinansowanie po 1 lutego 2009 r. czy też jedynie tych, którzy podpisali umowy z młodocianymi po dniu 1 lutego 2009 r.? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z treścią art. 70b ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) pracodawcom, którzy zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:

1. pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach;
2. młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z odrębnymi przepisami.

W myśl art. 70b ust. 6 ww. ustawy dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia warunków określonych w ust. 1.

Przepis art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty – w brzmieniu obowiązującym do 31.01.2009r. stanowił przy tym, iż dofinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywa się w ramach dotacji celowej na zadania własne.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: