eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż majątku prywatnego a podatek VAT

Sprzedaż majątku prywatnego a podatek VAT

2010-10-07 07:53

Przeczytaj także: Licytacja komornicza działki zabudowanej z 23% podatkiem VAT?


W związku z powyższym, aby dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest zatem, od prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Uzasadnionym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że będzie Pan działał w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Planuje Pan bowiem sprzedaż nieruchomości (kamienicy), nabytej do majątku osobistego, w celu zamieszkania. W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie nie pozwala na uznanie Pana za podatnika w zakresie tych czynności.

Pomimo tego, iż jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie nieruchomości na własny rachunek, nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży opisanej nieruchomości będzie Pan działał w charakterze handlowca, bowiem – jak wskazano we wniosku - nabył Pan nieruchomość na własne cele (osobiste) z przeznaczeniem na zamieszkanie i nie wykorzystywał jej w działalności gospodarczej. Nieruchomość ta nie była także składnikiem przedsiębiorstwa należącego do Pana, ani przedmiotem najmu, a ponadto – jak wskazano - czynność sprzedaży ma charakter okazjonalny.

Dokonując planowanej sprzedaży korzysta Pan z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania w tym zakresie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji nie będzie Pan także zobowiązany do dokumentowania przedmiotowej transakcji fakturą VAT.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: