eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Telewizor w firmie: koszty uzyskania przychodu

Telewizor w firmie: koszty uzyskania przychodu

2010-10-27 09:53

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma kupiła telewizor dla pracowników, który obecnie stoi w kuchni, gdzie spożywają oni posiłki. Telewizor jest cały czas włączony. Czy zakup ten może być traktowany jako koszt podatkowy, który wiąże się z osiągnięciem przychodu lub ochroną źródeł przychodu?

Przeczytaj także: Amortyzacja środków trwałych a niedostateczna kapitalizacja

Aby firma mogła zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych, musi być ona w stanie potwierdzić wpływ dokonanych zakupów na osiągnięcie przychodu lub na ochronę źródeł już uzyskiwanych przychodów.

Zasadniczo organy podatkowe oraz sądy oceniające wydatki firmowe badają z reguły, czy zgodnie z definicją ustawową kosztów wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub jego zabezpieczania. Ważne jest istnienie między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego tego rodzaju, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, przy czym przychód nie zawsze musi wystąpić.

Każdy wydatek wymaga indywidualnej oceny
Przy ustalaniu kosztów każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie podatkowej - wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z tym przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu.

Wydatki ponoszone na pracowników w związku z zakupem telewizora niewątpliwie umilą czas w trakcie posiłku, co wpłynie na poprawę atmosfery pracy. Ułatwienie zaś ułożenia wzajemnych relacji pomiędzy pracownikami i zintegrowanie pracowników z pracodawcą wpływa na zwiększenie efektywności ich pracy, co przekłada się wprost na przychody spółki. Zatem zachodzą przesłanki uprawniające do zaliczenia tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto zakup TV dla pracowników wymaga zapewnienia minimalnego współczesnego standardu, dlatego też wydatki poniesione na jego nabycie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Zapłać abonament RTV
Na podstawie ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz.U. nr 85, poz. 728 ze zm.) wszystkie jednostki korzystające z odbiorników radiowych i telewizyjnych zobowiązane są do uiszczania opłaty abonamentowej. Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Obowiązek uiszczania abonamentu spoczywa na każdym, kto posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu i używa tego odbiornika (art. 2 ust. 2 ustawy o opłatach abonamentowych).

Używanie niezarejestrowanego odbiornika skutkuje opłatą karną w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Kontroli wykonywania rejestracji odbiorników oraz obowiązku uiszczania opłat abonamentowych dokonuje operator publiczny. Do tych opłat stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie obowiązków o charakterze pieniężnym. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej nalicza się odsetki za zwłokę, jak od zaległości podatkowych.

Niewątpliwie spoczywa więc na firmie obowiązek zapłaty abonamentu RTV. Możliwość korzystania z telewizora jest więc uzależniona od uiszczenia opłat abonamentowych.

Niekorzystne stanowisko WSA
Z uwagi na fakt, iż wydatek na telewizor nie jest kwestionowany, również analogicznie nie powinny być kwestionowane wydatki na abonament, które niewątpliwie są związane z użytkowaniem telewizora. Można jednak znaleźć niekorzystne dla podatników stanowisko sądów administracyjnych w tej kwestii.

Warto wskazać na uzasadnienie wyroku WSA w Gdańsku z 16 listopada 2001 r. (sygn. akt I SA/Gd 2225/99), w którym sąd uznał, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Dla uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu wystarczy zatem, aby podatnik wykazał związek przyczynowy pomiędzy wydatkiem a racjonalnie spodziewanym przychodem. Chodzi przy tym nie o wiedzę dostępną w toku postępowania podatkowego, ale o wiedzę istniejącą w momencie podejmowania przez podatnika decyzji dotyczącej wydatkowania. Sąd stwierdził jednak, że słusznie organy podatkowe pominęły wydatek na opłatę abonamentu RTV, nie ma bowiem bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego (bez danego kosztu nie byłoby przychodu) pomiędzy oglądaniem telewizji a przychodem z produkcji rękawic roboczych.

Trzeba spełniać warunki, aby odliczyć VAT
Podstawowym założeniem funkcjonowania VAT jest jego neutralny charakter. Co do zasady, postulat ten jest realizowany przez art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Na tej podstawie odliczeniu od podatku należnego podlega cały podatek naliczony wynikający z czynności nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania działalności gospodarczej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: