eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Telewizor w firmie: koszty uzyskania przychodu

Telewizor w firmie: koszty uzyskania przychodu

2010-10-27 09:53

Przeczytaj także: Amortyzacja środków trwałych a niedostateczna kapitalizacja


Jak z tego wynika, prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:
  • odliczenie musi zostać dokonane przez podmiot posiadający status podatnika podatku od towarów i usług;
  • towary i usługi, przy których nabyciu został naliczony podatek, muszą być wykorzystywane przez tego podatnika do czynności opodatkowanych;
  • musi istnieć związek dokonanych nabyć z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Telewizor musi służyć czynnościom opodatkowanym
Możliwość odliczenia VAT przy związku pośrednim z wykonywanymi czynnościami był przedmiotem licznych orzeczeń ETS. System odliczania VAT - jak wskazuje ETS m.in. w wyroku z 22 lutego 2001 r. (C-408/98 Abbey National plc v. Commissioners of Customs Excise) - ma na celu całkowite uwolnienie przedsiębiorców od ciężaru VAT, zapłaconego lub do zapłaty, w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. W konsekwencji wspólny system VAT zapewnia całkowitą neutralność opodatkowania VAT wszelkiej działalności gospodarczej, bez względu na jej cel i rezultat, przy założeniu, że ona sama co do zasady podlega opodatkowaniu VAT.

Także w wyroku z 27 września 2001 r. (C 16/00 CIBO Particiationis SA v. Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais) ETS podkreślił, iż prawo do odliczenia podatku przysługuje - co do zasady - gdy istnieje bezpośredni związek ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa do odliczenia VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zatem jeżeli zakupiony telewizor będzie służyć spółce do wykonywania czynności wyłącznie opodatkowanych, wówczas spółka będzie mogła odliczyć VAT naliczony od tego zakupu w pełnej wysokości.

Ewidencja zakupu odbiornika TV
Ewidencja księgowa zakupu odbiornika telewizyjnego zależy w dużej mierze od tego, czy zostanie on zaklasyfikowany do środków trwałych firmy.

Najprawdopodobniej zakupiony telewizor będzie używany w firmie dłużej niż rok, a zatem zaliczy go ona do środków trwałych. Zakup telewizora i oddanie go bezpośrednio do użytkowania ujmuje się w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej od sprzedawcy faktury zapisem:
Wn "Środki trwałe" - wartość netto,
Wn "VAT naliczony" - kwota VAT,
Ma "Rozrachunki z dostawcami" - wartość brutto.

Odpisy amortyzacyjne
Od wartości środków trwałych dokonuje się odpisów amortyzacyjnych drogą systematycznego, planowego rozłożenia ich wartości początkowej na ustalony okres (art. 32 UoR). Okres lub stawkę i metodę amortyzacji ustala się na dzień przyjęcia środka trwałego do używania. Przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej należy uwzględnić okres ekonomicznej użyteczności telewizora (art. 32 ust. 2 UoR).

Ujęcie amortyzacji w księgach
Amortyzację środka trwałego ujmuje się w księgach zapisem:
Wn "Amortyzacja",
Ma "Umorzenie".

Ujęcie abonamentu RTV w księgach
Za używany w firmie odbiornik telewizyjny jest ona zobowiązana uiszczać opłatę abonamentową, bez względu na to gdzie został on zamontowany. W księgach rachunkowych koszty te ujmuje się następująco:
Wn "Podatki i opłaty" - wartość netto,
Wn "VAT naliczony" - kwota VAT,
Ma "Rozrachunki z dostawcami" - wartość brutto.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: