eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Rabaty dla pracowników a przychód podatkowy

Rabaty dla pracowników a przychód podatkowy

2011-01-04 07:55

Jeśli grono beneficjentów - podmiotów korzystających z rabatów nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u uczestników programu nie powstanie. Takie stanowisko wnioskodawcy potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29.12.2010 r. nr IPPB2/415-920/10-2/AK.

Przeczytaj także: Świadczenia dla pracowników a przychody podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka prowadzi sprzedaż detaliczną paliw na terenie kraju. Zamierza wprowadzić program lojalnościowy dla swoich pracowników i członków ich najbliższej rodziny (w sumie ok. 2 000 osób). Celem programu będzie stworzenie grupy zakupowej składającej się z pracowników spółki oraz członków ich rodzin. Każdy objęty programem otrzyma specjalną przypisaną do niego elektroniczną kartę rabatową (nie będzie to karta płatnicza, kredytowa czy też inny środek płatniczy) przy pomocy której na danej stacji będzie mógł zatankować paliwo z rabatem. Ilość tankowanego paliwa oraz wielkość rabatu będzie monitorowana przez system komputerowy. Udzielony w ten sposób rabat będzie odpowiadał rabatom udzielanym innym klientom flotowym o podobnej wielkości (ilości samochodów) i wolumenie zakupów. Zadano pytanie, czy udzielane w ten sposób rabaty będą stanowiły dla pracowników przychód z nieodpłatnych świadczeń? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spółki i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na mocy art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Treść powyższego przepisu wskazuje, że do przychodów pracownika zaliczyć należy praktycznie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł on otrzymać jako pracownik. Są nimi bowiem nie tylko wynagrodzenia, czyli świadczenia wprost wynikające z zawartej umowy o pracę, ale również wszystkie inne przychody (świadczenia), niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakikolwiek sposób wiążą się z taktem wykonywania pracy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w myśl art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: