eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zamiana nieruchomości: kiedy źródło przychodu?

Zamiana nieruchomości: kiedy źródło przychodu?

2011-02-15 06:58

Przeczytaj także: Zamiana mieszkania po 5-ciu latach a podatek dochodowy


Umowa zamiany jest umową konsensualną, odpłatną i wzajemną, w której świadczenia obu stron mają charakter niepieniężny. Zgodnie z art. 603 ustawy Kodeks cywilny przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Ekwiwalentem w tym wypadku jest inna rzecz, a nie wartości pieniężne. W związku z tym, skutkiem prawnym zawartej umowy zamiany – jest przeniesienie prawa własności nieruchomości. Umowa zamiany jest zatem umową o podobnym charakterze co umowa sprzedaży. Świadczy o tym między innymi fakt, że ustawodawca nie reguluje odrębnie tej umowy, a jedynie w art. 604 Kodeksu cywilnego stwierdza, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sprzedaży.

W związku z powyższym zamianę należy traktować na równi z odpłatnym zbyciem i stosować przepisy dla odpłatnego zbycia.

W świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umowa zamiany nie jest umową nieodpłatną. Potwierdza to zapis art. 19 ust. 2 cytowanej ustawy, który stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia w drodze zamiany nieruchomości lub praw majątkowych, a także innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 u każdej ze stron umowy przenoszącej własność jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką nabył nieruchomość w 1998 roku a następnie zbył tę nieruchomość w drodze zamiany w 2004 roku otrzymując w zamian inną nieruchomość składającą się z dwóch działek. Z kolei tak nabyte działki zbył w drodze zamiany w 2008 roku otrzymując w zamian własność rzeczy ruchomych oraz innych nieruchomości w tym lokalu mieszkalnego. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym miały miejsca określone zdarzenia prawne, które następowały odpowiednio w 1998 r., 2004 r. oraz 2008 r. Z kolei ocena skutków podatkowych powstałych w wyniku podejmowanych przez Wnioskodawcę określonych czynności prawnych podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w dacie nabycia przez Wnioskodawcę prawa do nieruchomości.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każde odpłatne zbycie nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych o ile następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie (art. 10 ust. 1 pkt 8).

Jak już powyżej wskazano, umowa zamiany jest jedną z form odpłatnego zbycia. W następstwie umowy zamiany mają miejsce dwie czynności. Z jednej strony dochodzi u każdej ze stron do odpłatnego zbycia nieruchomości, z drugiej natomiast każda ze stron nabywa nową nieruchomość. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką nabył działkę, a następnie w 2004 roku dokonał jej zamiany z gminą miejską otrzymując w zamian dwie inne działki. Dokonana przez Wnioskodawcę powyższa transakcja zamiany nie wywołała skutków podatkowych, jako że od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, tj. 1998 r. minęło pięć lat. Niemniej jednak zauważyć należy, że w wyniku zawartej w 2004 r. umowy zamiany pomiędzy Wnioskodawcą a gminą miejską, Wnioskodawca nabył nowe prawo własności do nieruchomości ( działek NR 1653 i Nr 1657), co oznacza, że z tą datą będą utożsamiane określone skutki podatkowe w przypadku odpłatnego zbycia tych działek.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawca wraz z małżonką w dniu 24.07.2008 roku dokonał zamiany działek. Z uwagi na fakt, iż nabycie zamienianych działek miało miejsce w 2004 r. a ich odpłatne zbycie na rzecz spółki z o. o. nastąpiło przed upływem pięciu lat licząc od końca tegoż roku, skutki podatkowe tej zamiany podlegały ocenie na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 31 grudnia 2006 roku.

I tak w świetle art. 28 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że uzyskany przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy ma jednak zastosowanie wyłącznie do przychodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw majątkowych na podstawie zawartej umowy sprzedaży.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: