eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie podatku VAT na przełomie roku

Rozliczenie podatku VAT na przełomie roku

2011-03-10 13:31

Przeczytaj także: Zamówienia publiczne: VAT na roboty budowlane


Będzie to możliwe jednak pod warunkiem, że w pierwszej fakturze wystawianej po dniu zmiany stawki podatku, nie później jednak niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zmiany stawki podatku, uwzględniona zostanie korekta rozliczenia objętego fakturą wystawioną przed dniem zmiany stawki podatku.

Jeśli zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany tej stawki lub później, w związku z którą otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, i której otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania całości lub części należności, otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku. Oznacza to, że otrzymane w 2010 r. przedpłata, zaliczka, zadatek, rata - których otrzymanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego - będą opodatkowane dotychczasowymi stawkami VAT.

Jak są opodatkowane czynności poprzednio zwolnione od podatku?

Zasady dotyczące postępowania dotyczące zmiany stawek VAT na przełomie roku stosuje się odpowiednio do:
  1. opodatkowania podatkiem czynności uprzednio zwolnionych od podatku,
  2. zwolnienia od podatku czynności uprzednio opodatkowanych podatkiem
Należy jednak pamiętać, że powyższych zasad wynikających z art. 41 ust. 14a-14f ustawy o VAT nie stosuje się w przypadku importu towarów lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dla których to czynności wysokość opodatkowania podatkiem określa się według stawek podatku obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Ponadto ustawą zmieniającą do ustawy o VAT dodano załącznik nr 10 zawierający Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%.

Podstawa prawna:
  • ustawa z 26 listopada 2010 r. o zmianie ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (przekazana do podpisu prezydentowi).



Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: