eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot VAT naliczonego bez faktury korygującej?

Zwrot VAT naliczonego bez faktury korygującej?

2013-11-04 12:14

Zwrot VAT naliczonego bez faktury korygującej?

Zwrot VAT naliczonego bez faktury korygującej? © adam88xx - Fotolia.com

Skoro w związku z wcześniej podjętymi czynnościami, zmierzającymi do realizacji podlegającej opodatkowaniu dostawy towarów, wnioskodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonał odliczenia podatku naliczonego, jest On zobowiązany do dokonania jego korekty w przypadku odstąpienia od umowy. Brak faktury korygującej nie uniemożliwia dokonania korekty podatku naliczonego - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 16.10.2013 r. nr IPTPP4/443-492/13-4/OS.

Przeczytaj także: Faktura korygująca zaliczkę a zmniejszenie podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca podpisał w marcu 2011 r. umowę na zakup karawanu pogrzebowego od spółki z o.o. 23.03.2011 r. została wystawiona faktura zaliczkowa na kwotę 50 000 zł brutto, zaś 29.06.2011 r. kolejna na kwotę 136 987,87 zł brutto. Faktury te zostały przez wnioskodawcę zapłacone a wynikający z nich podatek odliczony i zwrócony przez urząd skarbowy. Niestety dostawca nie wywiązał się z umowy i nie dostarczył samochodu w umówionym terminie, ani też w kolejnych proponowanych terminach dostawy. Po zażądaniu zwrotu zaliczek spółka nie chciała się wywiązać także z tego obowiązku. Kwota zaliczek została wnioskodawcy zwrócona na konto bankowe dopiero dnia 11.03.2013 r., zaś 02.04.2013 r. został nadany list polecony z korektami wcześniejszych faktur zaliczkowych. Faktury korygujące zostały jednak błędnie wystawione. W dalszym ciągu po korekcie zamiast zera widniały na nich pierwotne kwoty zaliczek. Korekty te miały zostać poprawione, jednakże to nie nastąpiło. 22.04.2013 r. wnioskodawca wystosował pismo do spółki, w którym wskazał, że nie może podpisać błędnie wystawionych faktur korygujących i prosi o wystawienie prawidłowych faktur korygujących. Błędne faktury korygujące zostały odesłane wraz z pismem. Do lipca 2013 r. firma nie przesłała jednak prawidłowych korekt. Wnioskodawca zadał pytanie, kiedy w takim przypadku winien dokonać zwrotu odliczonego podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

fot. adam88xx - Fotolia.com

Zwrot VAT naliczonego bez faktury korygującej?

Skoro w związku z wcześniej podjętymi czynnościami, zmierzającymi do realizacji podlegającej opodatkowaniu dostawy towarów, wnioskodawca zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonał odliczenia podatku naliczonego, jest On zobowiązany do dokonania jego korekty w przypadku odstąpienia od umowy.


Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (ust. 2 pkt 1 lit. a ww. artykułu).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16, i 18.

Jak stanowi art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: