eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Polisa zdrowotna a przychód pracownika

Polisa zdrowotna a przychód pracownika

2011-04-07 12:27

Przeczytaj także: Kiedy karty prepaid na posiłki profilaktyczne zwolnione z PIT?


Odnosząc się więc do pytania, jeśli o taki pakiet medyczny chodzi, momentem uzyskania przychodu po stronie pracownika jest dzień, od którego placówka medyczna będąca stroną umowy (świadczeniodawca) jest już gotowa do zapewnienia usług leczniczych. NSA nie zajął się natomiast kwestią wyceny świadczenia. Kierując się jednak art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wyjaśnić, że jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia są usługi zakupione, to wyceniamy je według ceny zakupu. W tym przypadku będzie to cała wartość pakietu przypadająca na danego pracownika.

3. W przypadku polisy przychód powstaje w momencie objęcia pracownika ochroną

Jeżeli natomiast pracodawca wykupił pakiet medyczny będący rodzajem prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, innymi słowy wykupił polisę ubezpieczeniową zawierając stosowną umowę z zakładem ubezpieczeniowym, to umowa ta również skutkuje u pracownika powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Przychód powstaje wówczas w momencie zapłacenia składki (wykupienia polisy ubezpieczeniowej). Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 lipca 2009 r. (sygn. akt II FSK 506/08). Świadczeniem wzajemnym zakładu ubezpieczeń nie jest odszkodowanie, a ponoszenie ryzyka jego wypłaty, czyli zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej. W związku z tym, pracownik osiąga przychód w momencie uiszczenia składki przez pracodawcę i w wysokości tej składki, jeżeli wraz z zapłaceniem składki działa już ochrona ze strony ubezpieczyciela.

W opisanym jednak przypadku występuje przestrzeń czasowa między zapłatą składki a uruchomieniem polisy (rozpoczęciem ochrony pracowników). Pracodawca co prawda wniósł składkę, ale w zamian pracownicy od tego momentu nie zyskują jeszcze ochrony. Ubezpieczyciel w tym tzw. okresie przejściowym nie ponosi ryzyka. Poweźmie je dopiero od 15 marca. Zatem, moim zdaniem, pierwszy przychód powstanie w marcu (w momencie objęcia pracownika ochroną), a nie w lutym, kiedy zapłacono składkę. Wartość tego przychodu będzie odpowiadała kwocie składki. Kolejne składki za polisę pracownik powinien mieć doliczane do wynagrodzenia w miesiącach ich zapłaty przez pracodawcę.

Podstawa prawna:
  • art. 11 ust. 1, ust. 2a pkt 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: