eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nieodpłatne przekazanie: VAT należny a koszty firmy

Nieodpłatne przekazanie: VAT należny a koszty firmy

2011-06-15 13:26

Przeczytaj także: Podatek VAT: zmiany w podatku dochodowym


Do końca 2010 r. nie istniał bowiem przepis wprost pozwalający na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów podatku należnego z tytułu takich przekazań towarów. W konsekwencji przed 1 stycznia 2011 r. podatnicy opodatkowujący podatkiem VAT przekazywanie towarów, w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania było uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości (stosując się tym samym do stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe) nie mogli zaliczać podatku należnego z tego tytułu do kosztów uzyskania przychodów.

Dodanie z dniem 1 stycznia 2011 r. nowego przepisu (określonego w art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b tiret trzecie updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b tiret trzecie updop) zmieniło tę sytuację. Pozwoliło bowiem podatnikom opodatkowującym VAT przekazywanie towarów we wskazanych okolicznościach - na zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów podatku należnego z tego tytułu.

Z kolei dokonana z dniem 1 kwietnia 2011 r. zmiana treści ustawy o VAT (art. 7 ust. 2) spowodowała, że opodatkowywać podatkiem VAT przekazywanie towarów (innych niż prezenty o małej wartości i próbki oraz innych niż towary, przy których nabyciu prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przysługiwało), w przypadku gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania było uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości - powinni wszyscy podatnicy (a nie tylko podmioty stosujące się do stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe). W konsekwencji wszyscy podatnicy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b tiret trzecie updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b tiret trzecie updop mogą obecnie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów podatek należny z tytułu opodatkowania przekazań takich towarów.

PRZYKŁAD: Podatnik prowadzący hurtownię zorganizował promocję polegającą na przekazywaniu nagród za przekroczenie przez klientów określonej ilości zakupów w kwartale. Od 1 kwietnia 2011 r. takie nagrody (jeśli nie mają statusu próbek lub prezentów o małej wartości) powinny być opodatkowywane przez tego podatnika VAT. Podatek należny z tego tytułu może być przez podatnika zaliczany do kosztów uzyskania przychodów.

Zwróć uwagę na to, że nieodpłatne przekazywanie towarów, o którym mowa w powołanych wcześniej regulacjach ustaw o podatku dochodowym jest formą przekazania towarów na cele promocji. Pojawia się w związku z tym pytanie, jak należy traktować pozostałe formy przekazywania towarów na cele promocji. W grę wchodzi uznanie, że:
  • promocja jest formą reklamy, a w konsekwencji podatek należny z tytułu opodatkowania nieodpłatnego przekazywania towarów na cele promocji (w innych przypadkach niż wtedy, gdy wyłącznym warunkiem przekazania towarów jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości) - wolno zaliczać do kosztów uzyskania przychodów (na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b tiret drugie updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b tiret drugie updop),
  • podatku należnego z tytułu przekazywania towarów na cele promocji (w innych przypadkach, niż gdy wyłącznym warunkiem przekazania towarów jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług od przekazującego w określonej ilości lub wartości) - nie wolno zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Niestety, literalne brzmienie przepisów przemawia za tym właśnie stanowiskiem. Stanowisko to jest również korzystniejsze dla fiskusa, dlatego prawdopodobnie za nim będą się opowiadać organy podatkowe.

PRZYKŁAD: Podatnik zorganizował promocję polegającą na tym, że do każdego sprzedawanego produktu A za kwotę 100 zł dołączony jest bezpłatnie produkt B o jednostkowej cenie nabycia 15 zł netto. Podatnik nie prowadzi ewidencji prezentów. W tej sytuacji nieodpłatne przekazywanie produktu B podlega opodatkowaniu VAT. Nieodpłatne przekazywanie towaru B ma charakter przekazywania na cele promocji, a w konsekwencji podatek należny z tego tytułu:
  • może być przez podatnika zaliczany do kosztów uzyskania przychodów - jeżeli przyjąć pierwsze z zaprezentowanych stanowisk,
  • nie może być przez podatnika zaliczany do kosztów uzyskania przychodów - jeżeli przyjąć drugie z zaprezentowanych stanowisk.


Czy wiesz jak rozliczać podatki dochodowe? Odpowiedź znajdziesz w poradniku "Podatki dochodowe w praktyce". Znajdziesz w nim porady i praktyczne przykłady dotyczące rozliczeń podatkowych w firmie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: