eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Prezenty na Wielkanoc w podatku dochodowym i VAT

Prezenty na Wielkanoc w podatku dochodowym i VAT

2016-04-07 13:09

Prezenty na Wielkanoc w podatku dochodowym i VAT

Prezenty na Wielkanoc © S.H.exclusiv - Fotolia.com

Wielu przedsiębiorców poza składaniem swoim kontrahentom życzeń z okazji świąt Wielkiejnocy, obdarowuje ich także świątecznymi upominkami. Zakup ekskluzywnych prezentów zobowiąże wręczającego nie tylko do zapłaty VAT-u, ale i uniemożliwi rozliczenie zakupu w kosztach firmowych.

Przeczytaj także: Prezenty o małej wartości: VAT należny i naliczony

Prowadzenie biznesu to nie tylko pilnowanie liczb i wyników, ale przede wszystkim dbałość o relacje z klientem i kontrahentem. Wręczanie kontrahentom wielkanocnych kartek czy czekoladek to już standard, warto zatem wiedzieć, jak poprawnie rozliczyć je na gruncie podatków.

Wielkanocny zając a VAT


Dostawą towarów opodatkowaną VAT-em jest również nieodpłatne przekazanie przez przedsiębiorcę towarów, jakie kupił „na firmę”, jeżeli w momencie zakupu przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT-u naliczonego, w całości tudzież w części (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).
Wręczenie kontrahentom tych towarów ustawodawca traktuje zatem jako zwykłą sprzedaż, co sprowadza się generalnie do powstania obowiązku wykazania od tego wręczenia VAT-u należnego.

Generalnie, czyli nie zawsze. Przedsiębiorca uniknie zapłaty VAT-u należnego od wielkanocnego prezentu, od którego odliczył VAT naliczony, jeśli jego wartość nie przekroczy 10 zł netto. Mówiąc dokładniej, kiedy na jednego obdarowanego kontrahenta:
  • łączna wartość upominków w ciągu roku nie przekracza 100 zł (przyjmuje się, że netto) i jednocześnie przedsiębiorca prowadzi rejestr obdarowanych lub
  • jednostkowa cena prezentu nie przekracza jednorazowo (w chwili przekazania upominku) 10 zł netto, a prezenty nie są nigdzie rejestrowane. Tutaj nie ma znaczenia, czy kwota zsumowanych wręczanych pojedynczo prezentów przekroczy 100 zł.

PIT od świątecznego prezentu


Z punktu widzenia podatku dochodowego to, czy wartość wręczanych kontrahentom świątecznych prezentów będzie kosztem firmowym, czy też nie, zależy od charakteru prezentów. Jeśli upominek ma charakter reklamowy – czyli najprościej rzecz ujmując ma na sobie logo firmy – „wrzucimy” go w koszty. Jeśli tak nie jest, a można go natomiast przypisać do wydatku reprezentacyjnego, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, jego wartość nie obniży podatku.
W skrócie reklama ma na celu utrzymanie pozytywnych relacji z kontrahentami, co ma przekładać się na zwiększony wolumen sprzedaży, celem reprezentacji zaś jest stworzenie pozytywnego, prestiżowego wizerunku firmy, wywołanie dobrego wrażenia na kontrahentach.

Zagłębiając się w poprawne zakwalifikowanie naszego wielkanocnego upominku, warto zaznaczyć, że w praktyce sam fakt nałożenia na towar logo firmy nie przesądza o tym, że jest to reklama naszego biznesu, którą zaliczymy do firmowych kosztów.
Przykładowo dawanie wyselekcjonowanemu gronowi kontrahentów ekskluzywnych, drogich prezentów, nawet jeśli będą opatrzone logo, nie kwalifikuje się do kosztów firmowych. Powyższe stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2015 r. o sygn. IBPB-1-3/4510-55/15/MO.

Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: