eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zwrot VAT w budownictwie na wniosek podatnika

Zwrot VAT w budownictwie na wniosek podatnika

2011-11-14 13:25

Osoby fizyczne ponoszące wydatki z tytułu nabycia materiałów budowlanych niezbędnych do budowy, remontu, czy też modernizacji ich nieruchomości mieszkalnych, mogą liczyć na częściowy ich zwrot z budżetu państwa. Aby jednak ten nastąpił, podatnik musi złożyć stosowny wniosek.

Przeczytaj także: Zwrot VAT na remont mieszkania?

Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
  1. budową budynku mieszkalnego;
  2. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  3. remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Tak mówi art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Polega on, w uproszczeniu mówiąc, na odzyskaniu różnicy w podatku VAT na te materiały budowlane, które przed przystąpieniem Polski do UE były opodatkowane stawką podatku w wysokości 7%, zaś od 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawką podstawową (obecnie 23%).

Podstawą ubiegania się o taki zwrot jest oczywiście stosowny wniosek w tym zakresie. Przepisy nie określają jednak jego urzędowego wzoru. Przytoczona wyżej ustawa wskazuje jedynie, co w nim winno się znaleźć. Zgodnie z art. 5 ust. 4 tejże ustawy winien on zawierać co najmniej:
  1. imię i nazwisko, identyfikator podatkowy, a w przypadku gdy osobie fizycznej składającej wniosek nie nadano go - rodzaj i numer dokumentu tożsamości tej osoby, w tym również wystawionego w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska, adres zamieszkania osoby fizycznej, a w przypadku małżonków - obojga małżonków;
  2. wskazanie właściwego urzędu skarbowego, do którego kierowany jest wniosek;
  3. rodzaj poniesionych wydatków
  4. rok rozpoczęcia inwestycji;
  5. wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków na wskazane w ustawie cele
  6. kwotę zwrotu;
  7. oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę;
  8. wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu; jeżeli wypłata ma nastąpić na rachunek bankowy - wskazanie numeru rachunku osoby fizycznej składającej wniosek, a w przypadku wspólnego wniosku małżonków - numeru rachunku obojga lub jednego z nich, na który ma być dokonany zwrot;
  9. podpis osoby fizycznej ubiegającej się o zwrot wydatków, a w przypadku małżonków - podpisy obojga małżonków bez względu na sposób złożenia wniosku: wspólnie z małżonkiem albo odrębnie przez każdego z małżonków.

Przytoczona ustawa mówi również, że do wniosku tego trzeba obowiązkowo dołączyć kopię pozwolenia na budowę albo – w przypadku remontu, który go nie wymaga – dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz faktur dokumentujących poniesione wydatki (dzięki czemu fiskus jest w stanie zweryfikować, czy wnioskowany zwrot jest zasadny).

Warto wiedzieć
Mimo, że nie ma urzędowego wzoru wniosku o zwrot części podatku VAT zawartego w cenie nabywanych materiałów budowlanych, Ministerstwo Finansów postanowiło go opracować. Wniosek można znaleźć tutaj. Zostały one opatrzone symbolami: VZM-1, VZM-1/A, VZM-1/B, VZM-1/C.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: