eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w rozliczaniu VAT w obrocie krajowym w 2012 r.

Zmiany w rozliczaniu VAT w obrocie krajowym w 2012 r.

2012-03-05 13:39

Przeczytaj także: Stawki podatku VAT obowiązujące w 2012 r.


Zwolnienie to dotyczyło również podmiotów gospodarczych wykonujących prace konserwatorskie i restauratorskie, które zatrudniają lub w których wspólnikami są osoby uprawnione do wykonywania tych prac (o ile w pozwoleniu określono osobę odpowiedzialną za prowadzenie ww. prac).

Uwaga
Usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich od 1 stycznia 2012 r. podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej 23%.


2. Nie będzie podwyższenia stawek podatku VAT


Zgodnie z art. 146f ustawy o VAT w przypadku gdy relacja państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto według stanu na dzień 31 grudnia 2011 r., ogłoszona przez Ministra Finansów, w terminie do dnia 31 maja 2012 r., w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", przekroczy 55%, w okresach od dnia 1 lipca 2012 r. do dnia 30 czerwca 2013 r. oraz od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r.:
  • stawka podstawowa podatku, wynosiłaby 24%,
  • stawka obniżona podatku, wynosiłaby 9%,
  • stawka obniżona dodatkowo wynosiłaby 6%,
  • stawka ryczałtu dla taksówkarzy wynosiłaby 5%,
  • stawka zryczałtowanego zwrotu podatku rolnikom ryczałtowym wynosiłaby 7,5%.

Zmiana stawek VAT nastąpić miałaby w przypadku przekroczenia relacji 55% długu publicznego i PKB. Jeżeli przekroczenia takiego nie było, w 2012 r. stawka podatku VAT pozostanie bez zmian.

Uwaga
W 2012 r. podstawowa stawka podatku VAT nadal wynosi 23%, stawki obniżone 8% i 5%, natomiast zryczałtowany zwrot podatku dla rolników - 7%, a ryczałt taksówkarzy - 4%.


3. Roczna korekta podatku naliczonego według nowych zasad


Jak już wielokrotnie wspominaliśmy na łamach Poradnika VAT, w 2011 r. zmieniły się zasady dokonywania rocznej korekty podatku naliczonego. W 2012 r. podatnicy będą dokonywali takiej korekty już według nowych zasad.

Ze znowelizowanego art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że w przypadku, gdy proporcja wstępna określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8 przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%.

Z art. 8 ustawy nowelizacyjnej z dnia 18 marca 2011 r. wynika, że zmiany w art. 91 określające obowiązek dokonywania korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku podatkowego na zasadach wynikających z art. 90 ustawy o VAT obowiązują począwszy od korekt dokonywanych za 2011 r.

Uwaga
Nowe regulacje dotyczące korekty podatku naliczonego są korzystne dla tych podatników, u których proporcja sprzedaży nie przekracza 2%. Mogą oni dokonać wyboru i albo w ogóle nie odliczać podatku VAT przyjmując, że proporcja wynosi 0%, albo też stosować proporcję rzeczywistą.


Z kolei podatnicy, u których współczynnik sprzedaży przekracza 98% mogą uznać, że wynosi on 100%, czyli że mają pełne prawo do odliczania podatku VAT, jednak kwestia ta nie jest już tak prosta. Prawo do pełnego odliczania VAT przysługuje im wówczas, gdy kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania rzeczywistej proporcji sprzedaży w skali roku była mniejsza niż 500 zł. Podatnicy ci muszą więc analizować, kiedy kwota ta zostanie przez nich przekroczona.


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Poradnik VAT Poradnik VAT

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: