eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Interpretacje podatkowe: ochrona po zmianie?

Interpretacje podatkowe: ochrona po zmianie?

2012-05-21 10:21

Interpretacje podatkowe: ochrona po zmianie?

Interpretacje podatkowe: ochrona po zmianie? © nestonik - Fotolia.com

Ochrona jaką daje interpretacja indywidualna obowiązuje nawet po doręczeniu zmienionej interpretacji. Niestety nie zawsze oznacza to zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku. Tak pełnej ochrony nie uzyskają te osoby, które zrealizowały sytuację opisaną we wniosku o wydanie interpretacji jeszcze przed jej doręczeniem. Jednak i one mogą spać spokojniej, gdyż nie grozi im postępowanie karne skarbowe, czy konieczność płacenia odsetek za zwłokę.

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji

Indywidualna interpretacja podatkowa, wydawana na wniosek podatnika przez organy podatkowe to swojego rodzaju koło ratunkowe, pozwalające na prawidłowe zastosowanie się do przepisów prawa podatkowego. Niestety korzystna interpretacja może być w każdym czasie zmieniona, gdy fiskus uzna, że jest jednak błędna.

Zastosowanie interpretacji podatkowej nie szkodzi, nawet w przypadku jej zmiany
Pomimo, iż koszt pozyskania interpretacji indywidualnej jest relatywnie niski (wynosi 40 zł ), to korzyści z niej płynące wydają się być bezcenne. Wynika to z faktu, iż sam fakt zastosowania się do treści indywidualnych interpretacji podatkowych nie może szkodzić wnioskodawcy, nawet w przypadku, gdy ta została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Oznacza to, że niezależnie od niekorzystnych wyników kontroli podatkowej w zakresie związanym z zastosowaniem się do wskazówek, przedstawionych w interpretacji przeciwko podatnikowi nie może zostać wszczęte postępowanie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jak również nie zostanie on obciążony karnymi odsetkami za zwłokę. Ponadto, nie bez znaczenia wydaje się możliwość zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem oceny.

Zmiana i uchylenie treści wydanej interpretacji podatkowej
Jak już zostało wspomniane, zastosowanie się do interpretacji, która następnie uległa zmianie lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie będącym przedmiotem interpretacji podatkowej, ale tylko przy spełnieniu pewnych warunków, o których należy pamiętać.

fot. nestonik - Fotolia.com

Interpretacje podatkowe: ochrona po zmianie?

Zastosowanie interpretacji podatkowej nie szkodzi, nawet w przypadku jej zmiany

Przede wszystkim, dotyczy ono zobowiązań, które nie zostały wykonane prawidłowo, w konsekwencji zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej. Ponadto, skutki podatkowe związane ze zdarzeniem zaistniałym w określonym w interpretacji stanie faktycznym, będącym przedmiotem interpretacji, miały miejsce dopiero po doręczeniu interpretacji indywidualnej, albo po opublikowaniu interpretacji ogólnej.

Zwolnienie, ale tylko w okresie rozliczeniowym, w którym doręczona została interpretacja
Istotnym jest również, aby podkreślić, że wspomniane wyżej zwolnienie jest ograniczone w czasie. Oznacza to, że obowiązuje ono w okresie:
  • do końca roku podatkowego, w którym opublikowano zmienioną interpretację ogólną, doręczono zmienioną interpretację indywidualną albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności – w przypadku rozliczenia rocznego
  • do końca kwartału, w którym opublikowano zmienioną interpretację ogólną, doręczono zmienioną interpretację indywidualną albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności, oraz kwartał następny – w przypadku rozliczenia kwartalnego
  • do końca miesiąca, w którym opublikowano zmienioną interpretację ogólną, doręczono zmienioną interpretację indywidualną albo doręczono organowi podatkowemu odpis orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną ze stwierdzeniem jego prawomocności, jak również miesiąc następny – miesięczne rozliczenie podatku

Podatnik powinien również pamiętać, że określenie wysokości podatku objętego zwolnieniem, jak również ewentualnej nadpłaty - w razie uiszczenia podatku w zakresie objętym tym zwolnieniem - następuje drodze decyzji organu podatkowego, wydawanej na wniosek podatnika, który zastosował się do wydanej uprzednio indywidualnej interpretacji.


Elżbieta Węcławik, Dorota Kępka

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: