Przychód z najmu majątku firmy w KPiR
2012-09-03 13:00
Przychód z najmu majątku firmy w KPiR © Jaroslav Machacek - Fotolia.com
Przeczytaj także: Księga podatkowa: pozostałe przychody
Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi maszynami budowlanymi. Korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym i na potrzeby podatku dochodowego prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Sporadycznie występują sytuacje, w których maszyny stanowiące jego towar handlowy są wynajmowane odpłatnie na krótkie okresy czasu innym podmiotom. W której kolumnie księgi należy wykazać uzyskany z tego tytułu przychód?Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy ustalić, czy wskazany najem jest przedmiotem prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Sam ustawodawca wskazuje bowiem na stosowne rozgraniczenie w tym zakresie.
W art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) podał on definicję działalności gospodarczej. Jest to mianowicie działalność zarobkowa:
a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w ustawie;
W art. 14 ust. 1 updof wskazał on, co należy rozumieć pod pojęciem przychodu z działalności gospodarczej. Są to kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
fot. Jaroslav Machacek - Fotolia.com
Przychód z najmu majątku firmy w KPiR
Co za tym idzie, zdaniem autora należy uznać, że w rzeczywistości gospodarczej ustawodawca przewidział dwa sposoby powstawania przychodów z najmu w ramach działalności gospodarczej. Pierwszy z nich, to usługi najmu będące przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej. Drugi to najem będący dodatkowymi profitami powstającymi z tytułu prowadzenia firmy o zupełnie innym profilu (i tu mieści się wskazany wyżej art. 14 ust. 2 pkt 11 updof).
W zależności od tego, z którą sytuacją mamy do czynienia, różnie będzie wykazywany uzyskany z tytułu najmu przychód w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Zgodnie bowiem z objaśnieniami stanowiącymi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów kolumna 7 KPiR jest przeznaczona do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych) i sprzedaży usług. Z kolei w kolumnie 8 KPiR należy wpisywać pozostałe przychody, np. przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymane kary umowne, czy wynagrodzenie płatnika. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe wyliczenie jest jedynie przykładowe. W kolumnie tej mieszczą się także przychody z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o ile ten nie jest przedmiotem tej działalości.
Jeżeli zatem przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej przez naszego przedsiębiorcy, obok handlu maszynami budowlanymi, jest także ich wynajmowanie, przychód uzyskany z tego tytułu należy wykazać w kolumnie 7 KPiR.
Jeżeli natomiast przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą tylko w zakresie handlu, zaś jedynie dodatkowo osiąga przychody ze sporadycznego najmu posiadanych maszyn, winien je ująć w kolumnie 8 księgi.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)