eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości: pierwsze zasiedlenie w VAT

Sprzedaż nieruchomości: pierwsze zasiedlenie w VAT

2012-09-24 11:50

Przeczytaj także: Sprzedaż nieruchomości: kiedy zwolnienie z VAT?


Art. 43 ust. 10 ustawy stanowi, że podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Na podstawie art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
3. adres budynku, budowli lub ich części. (…)

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że sprzedaż przez Wnioskodawcę lokalu użytkowego, objęta będzie zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem spełnione zostaną warunki, o których mowa w tym przepisie. Pierwsze zasiedlenie przedmiotowego lokalu nastąpiło po raz pierwszy - w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy – w 2004 r., zatem należy uznać, iż pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą upłynie okres co najmniej dwóch lat. Podatnikowi będzie przysługiwało zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o ile nie zostanie wybrana opcja opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy. Przekazanie lokalu użytkowego na cele osobiste Wnioskodawcy, stanowić będzie na gruncie przepisów ustawy dostawę towarów – w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy – która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Ponieważ jednak w analizowanej sprawie dostawa lokalu użytkowego nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a od pierwszego zasiedlenia minie więcej niż 2 lata, będzie ona korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać tych czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary lub usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Wnioskodawca zamierza dokonać przekazania lokalu użytkowego na cele osobiste podatnika i przeznaczyć do sprzedaży.

Należy zauważyć, że lokal użytkowy spełnia definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Okoliczności – takie jak – wykorzystywanie lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej, przekazanie lokalu użytkowego na cele osobiste Wnioskodawcy oraz jego dalsza sprzedaż, wskazują – w ocenie tut. Organu – że działania podejmowane przez Wnioskodawcę nie będą należały do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Zatem planowana sprzedaż lokalu użytkowego po jego uprzednim przekazaniu na cele osobiste Wnioskodawcy nie może zostać uznana za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Wnioskodawca zamierza przekazać lokal użytkowy na cele osobiste, a następnie dokonać jego dalszej sprzedaży. W związku z powyższym tak dokonana sprzedaż będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W analizowanej sprawie taka dostawa lokalu użytkowego nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a od pierwszego zasiedlenia minie więcej niż 2 lata.

Ponieważ sprzedaż lokalu użytkowego po jego uprzednim przekazaniu na cele osobiste Wnioskodawcy, spełnia przesłanki, wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to w związku z zamiarem dokonania ww. transakcji Wnioskodawca będzie miał prawo skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: