eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Postępowanie podatkowe: dane z konta bankowego

Postępowanie podatkowe: dane z konta bankowego

2012-09-26 13:50

Postępowanie podatkowe: dane z konta bankowego

Postępowanie podatkowe: dane z konta bankowego © zagart117 - Fotolia.com

W trakcie postępowania podatkowego prowadzonego przez urząd skarbowy zbierane są dowody, na podstawie których następnie wydawane jest stosowne rozstrzygnięcie. Dowodami takimi są m.in. księgi podatkowe, deklaracje, oświadczenia czy zeznania. Są nimi także dane o rachunkach bankowych udostępnione przez podatnika. Ten jednak nie zawsze chce je ujawnić. Ustawodawca w związku z tym dał fiskusowi odpowiednie narzędzie to poznania i takich informacjach.

Przeczytaj także: Zasady i tryb składania zażalenia od postanowienia w sprawie podatkowej

Art. 180 §1 Ordynacji podatkowej mówi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Art. 181 Ordynacji podatkowej doprecyzowuje powyższe wskazując, iż dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.

Co za tym idzie, każdy materiał zebrany w trakcie toczącego się postępowania podatkowego, czy też kontroli podatkowej (z pewnymi nielicznymi wyjątkami), może zostać uznany za dowód w danej sprawie, o ile oczywiście nie jest on sprzeczny z prawem.

Art. 181 Ordynacji podatkowej wymienia tylko przykładowy katalog dowodów. Można tutaj także zaliczyć wszelkiego rodzaju inne dane utrwalone na np. różnych nośnikach informacji, w tym nagrania, jak też przykładowo informacje dotyczące posiadanych przez podatnika rachunków bankowych, ich obrotów i zgromadzonych środków finansowych.

Te ostatnie są przez fiskusa skrzętnie wykorzystywane w przypadku określania podstawy opodatkowania dla przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących że źródeł nieujawnionych jak także w przypadku określania podstawy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

fot. zagart117 - Fotolia.com

Postępowanie podatkowe: dane z konta bankowego

Z żądaniem udzielenia informacji przez bank organ podatkowy występuje w trakcie troczącego się postępowania podatkowego lub (zgodnie z art. 292 Ordynacji podatkowej) kontroli podatkowej

O uzyskanie tychże danych organ podatkowy w pierwszej kolejności zwraca się do podatnika (strony postępowania). Ten jednak niekoniecznie musi być zainteresowany ich udostępnieniem i może odmówić ich przekazania. Niestety powyższe nie zamyka drogi fiskusowi do uzyskania takich informacji.

Art. 182 §1 Ordynacji podatkowej mówi bowiem, że jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zakresie:
  1. posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;
  2. posiadanych rachunków pieniężnych lub rachunków papierów wartościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;
  3. zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, a także umów depozytowych;
  4. nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji Skarbu Państwa, a także obrotu tymi papierami wartościowymi;
  5. obrotu wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi.

Z żądaniem sporządzenia i przekazania informacji wskazanych wyżej odpowiedni organ podatkowy może wystąpić jednak dopiero po uprzednim wezwaniu strony do udzielenia informacji z tego zakresu albo do upoważnienia organu do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie tych informacji, a strona w wyznaczonym terminie (art. 183 Ordynacji podatkowej):
  1. nie udzieliła stosownych informacji;
  2. nie upoważniła odpowiedniego organu podatkowego do wystąpienia do instytucji finansowych o przekazanie informacji;
  3. udzieliła informacji, które wymagają uzupełnienia lub porównania z informacjami pochodzącymi z instytucji finansowej.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: