eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki 2013 wyższe niż w latach ubiegłych?

Podatki 2013 wyższe niż w latach ubiegłych?

2012-12-06 10:17

Przeczytaj także: Podatek VAT 2013: zmiany z początkiem roku


Od przyszłego roku zostanie ponadto istotnie ograniczona możliwość korzystania z ulgi na Internet. Prawo będą mieli do niej jedynie ci, którzy wcześniej z odliczenia nigdy nie korzystali (i to tylko przez okres 2 lat) oraz ci, którzy po raz pierwszy z odliczenia skorzystają w rozliczeniu za rok 2012.

Znowelizowane zostały także przepisy ulgi prorodzinnej. Prawo do niej stracą zamożniejsi rodzice mający tylko jedną pociechę. Więcej zaś będą mogli odliczyć ci, którzy mają co najmniej trójkę dzieci (o ile pozwoli na to uzyskiwany przez nich dochód).

Ponadto z dniem 01 stycznia 2013 r. będzie obowiązywać regulacja nakazująca skorygowanie kosztów uzyskania przychodów przez przedsiębiorców oraz prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, o wartość zobowiązań, które nie zostały w określonym czasie uregulowane (zmiana ta dotknie także opłacających podatek dochodowy od osób prawnych). Znowelizowane zostaną również przepisy dotyczące leasingu operacyjnego.

Bez zmian pozostaną za to stawki podatku dochodowego.

Podatek VAT
Duża nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług została odłożona w czasie. Pierwotnie część zmian, które zawiera, miało obowiązywać już od stycznia 2013 r. Senat jednak wniósł do ustawy kilka poprawek, w tym m.in. przesuwającą częściowe wejście w życie jej przepisów ze stycznia na kwiecień 2013 r. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na zapoznanie się z nowelizacją (której ostateczny kształt nie jest jeszcze znany, jako że ustawa póki co nie została ogłoszona).

Powyższe nie oznacza jednak, że przedsiębiorcy nie odczują żadnych zmian z początkiem przyszłego roku. 30 listopada 2012 r. została bowiem ogłoszona w Dzienniku Ustaw tzw. III ustawa deregulacyjna, modyfikująca m.in. przepisy VAT-owskiej ustawy w zakresie ulgi na złe długi.

Wierzyciel z ulgi będzie mógł skorzystać w stosunku do danej wierzytelności już po 150 dniach od upływu terminu jej płatności. Znikną też niektóre obowiązki informacyjne. Z drugiej strony jednak z ulgi nie będzie można skorzystać, jeżeli dłużnik będzie w postępowaniu upadłościowym bądź likwidacji.

Dłużnik natomiast będzie musiał sam skorygować odliczony wcześniej podatek naliczony z nieuregulowanej należności po upływie 150 dni od terminu jej płatności i to nawet wówczas, gdy będzie w postępowaniu upadłościowym lub likwidacji. Nie otrzyma przy tym już stosownego zawiadomienia od wierzyciela o zamiarze skorzystania przez niego z ulgi. Dodatkowo jeżeli dłużnik nie dokona stosownej korekty, fiskus będzie mógł nałożyć na niego dodatkową sankcję w wysokości 30% podatku naliczonego wynikającego z nieuregulowanych faktur (sankcja ta nie dotknie jedynie osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe).

Ustawodawca wprowadza także korzystne zmiany w stosowaniu metody kasowej rozliczania podatku VAT (m.in. obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz VAT-owców będzie tutaj powstawał dopiero w dacie faktycznego otrzymania zapłaty a nie jak ma to miejsce obecnie, 90-tego dnia od sprzedaży, zaś w pozostałych przypadkach po upływie 180 dni od daty sprzedaży).

Znowelizowane zostaną również przepisy regulujące moment powstawania obowiązku podatkowego z tytułu WNT czy WDT, a także wprowadzone nowe miejsce świadczenia w przypadku wynajmu środków transportu na rzecz podmiotów niebędących podatnikami.

Z początkiem roku podatników czekają ponadto zmiany w zakresie wystawiania faktur VAT, czy zwolnień z tytułu stosowania kas rejestrujących (te jednak nie zostały jeszcze ogłoszone).

Ważne linki
Ustawa z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Ustawa z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce
Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2012 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2013 r.
Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2012 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2013 r.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2012 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: