eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek dochodowy 2013: nowa korekta kosztów

Podatek dochodowy 2013: nowa korekta kosztów

2012-12-05 11:27

Podatek dochodowy 2013: nowa korekta kosztów

PIT © anna - Fotolia.com

W przyszłym roku zaczną obowiązywać istotne zmiany w uldze prorodzinnej czy internetowej. Ustawodawca ograniczył także zakres stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu. Te zmiany odczuje większość społeczeństwa. Ponadto przedsiębiorcy spóźniający się z płatnością swoich zobowiązań będą musieli korygować koszty uzyskania przychodu o niezapłacone rachunki. Zmiany te spowodują, że podatnicy niewątpliwie zapłacą wyższy podatek dochodowy za 2013 rok

Przeczytaj także: Ulga na Internet oraz prorodzinna w 2013 r.

„Likwidacja” ulgi na Internet
Od 2013 roku co prawda ulga na Internet nie zostanie zlikwidowana, jednakże ustawodawca wprowadził takie zmiany w przepisach regulujących odliczenie, które spowodują, że dla większości podatników stanie się ona niedostępna.

Bez zmian pozostał limit odliczenia (760 zł w skali roku), czy dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi (potrzebne są dokumenty stwierdzające ich poniesienie, zawierające w szczególności: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty), a także zasady odliczania (wydatki na Internet pomniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym). Nadal ulga będzie dostępna jedynie dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych tudzież płacących ryczałt ewidencjonowany.

Jednakże ustawą z dnia 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca ograniczył krąg podmiotów uprawnionych do odliczenia. Poczynając od roku 2013 ulga ta będzie bowiem przysługiwać podatnikowi wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych i to pod warunkiem, że w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał on z tego odliczenia (czyli jedynie tym podatnikom, którzy przed wejściem w życie nowelizacji z ulgi internetowej jeszcze nie korzystali). Prawo do ulgi w roku 2013 (ale tylko w tym roku) zachowają ponadto ci podatnicy, którzy skorzystają z niej po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2012.

fot. anna - Fotolia.com

PIT

W przyszłym roku zaczną obowiązywać istotne zmiany w uldze prorodzinnej czy internetowej. Ustawodawca ograniczył także zakres stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.


Ulga na dzieci od 2013 roku
Z początkiem przyszłego roku na podstawie powyższej nowelizacji modyfikacji ulegną także przepisy regulujące drugą z najbardziej popularnych ulg (po internetowej) czyli prorodzinną. Na zmianach skorzystają rodziny wielodzietne, zaś te, które mają tylko jedną pociechę, ulgi mogą zostać pozbawieni. Bez zmian natomiast pozostanie sytuacja dla rodziców wychowujących dwójkę dzieci.

Przy jednym dziecku nadal będzie można obniżyć podatek o 1/6 kwoty zmniejszającej przewidzianej w pierwszym przedziale skali podatkowej za każdy miesiąc wychowywania dziecka (a więc o kwotę 92,67 zł). Jeżeli jednak łączne dochody rodziców pozostających w związku małżeńskim przekroczą w danym roku podatkowym kwotę 112 000 zł, zastosowanie ulgi nie będzie w ogóle tutaj możliwe. Limit tego dochodu został przy tym obcięty o połowę (do 56 000 zł) dla podatników niepozostających w związku małżeńskim (w tym także przez część roku), chyba że podatnik taki jest osobą samotnie wychowującą dziecko (wtedy też przysługuje mu limit 112 000 zł)

Do wskazanego wyżej limitu dochodu będą brane pod uwagę dochody pomniejszone o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne (zarówno krajowe jak i zagraniczne): opodatkowane wg skali podatkowej, z kapitałów pieniężnych określonych w art. 30b ustawy czy działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym.

Jak już podkreślono wyżej, nic nie zmieni się dla osób wychowujących dwójkę dzieci. Ci nadal będą mogli odliczyć 1/6 kwoty zmniejszającej podatek przewidzianej w pierwszym przedziale skali podatkowej (92,67 zł) na dziecko za każdy miesiąc jego wychowywania i to bez względu na wysokość uzyskanych przez nich (rodziców) dochodów.

Na zmianach skorzystają natomiast rodziny wielodzietne. Otóż w przypadku, gdy w rodzinie znajduje się trójka dzieci, na pierwszą dwójkę odliczenie będzie przysługiwać na obecnych zasadach (92,67 zł miesięcznie na każde dziecko; limit roczny odliczenia na dwójkę dzieci wynosić będzie zatem 2 224,08 zł). Przy trzecim dziecku ulga wzrasta o połowę. Odliczyć będzie można za każdy miesiąc jego wychowywani aż 139,01 zł (tj. 1 668,12 zł rocznie). Z kolei przy czwartym i kolejnym dziecku ulga prorodzinna się podwaja. Odliczeniu będzie tutaj podlegać kwota 185,34 zł miesięcznie na każde takie dziecko (2 224,08 zł rocznie). Przy takiej liczbie dzieci także nieważna jest wysokość dochodów uzyskiwanych przez rodziców (opiekunów) korzystających z ulgi.

50-proc. koszty uzyskania przychodu w ograniczonej wysokości
Katalog źródeł przychodów, do których mają zastosowanie 50% koszty uzyskania pozostaje bez zmian. Mocą przytoczonej wyżej ustawy nowelizacyjnej ustawodawca jednak wprowadził górny limit odliczania tych kosztów – nie będą one mogły przekroczyć ½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Górna granica pierwszego progu podatkowego wynosi 85 528 zł, co za tym idzie 50% koszty uzyskania przychodu w 2013 r. będą mogły wynieść maksymalnie 42 764 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że limit ten dotyczy wszystkich dochodów (uzyskiwanych także z różnych źródeł), do których omawiane koszty mają zastosowanie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • SS / 2013-02-19 10:56:34

    A jak to będzie wygladało w przypadku małżeństw posiadających dzieci z poprzednich związków? I tu można byłoby podać kilka wariantów....
    1) Jedno wspólne i po jednym z poprzednich związków;
    2) Kobieta ma jedno dziecko z poprzedniego związku i jedno z obecnym mężem;
    Itd. mieszając przy tym dochodami, raz przekroczone raz nie ... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: