eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ordynacja podatkowa: pełnomocnik podatnika

Ordynacja podatkowa: pełnomocnik podatnika

2013-02-28 05:36

Ordynacja podatkowa: pełnomocnik podatnika

Pełnomocnictwo © wrangler - Fotolia.com

Ustanowiony przez podatnika pełnomocnik może go reprezentować tylko w jednej sprawie. Przedsiębiorca, który wyjeżdża na dłużej niż 2 miesiące, musi powołać pełnomocnika do doręczeń urzędowych pism.

Przeczytaj także: Od dzisiaj pełnomocnictwo ogólne przed organami podatkowymi

Podatnik może do pewnych czynności podatkowych powołać pełnomocnika, który może go reprezentować przed organami podatkowymi. Pełnomocnikiem może zostać wyłącznie osoba fizyczna, posiadająca zdolność do czynności prawnych. O wyznaczeniu pełnomocnika podatnik zobowiązany jest poinformować fiskusa na piśmie - pod rygorem nieważności. Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa wymaga każdorazowo wniesienia opłaty skarbowej - pełnomocnictwo nie może bowiem być wykorzystane do kilku czynności.

Tylko w jednym zakresie
Pełnomocnik, chcąc występować w imieniu podatnika, musi dysponować dokumentem potwierdzającym umocowanie go do działania w imieniu podatnika i wskazującym konkretny zakres jego działania. Najczęściej pełnomocnik powoływany jest w przypadku wszczęcia wobec podatnika postępowania podatkowego - w takiej sytuacji pełnomocnictwo może zostać zgłoszone ustnie do protokołu. Pełnomocnik, tak samo jak podatnik, może zostać ukarany karą porządkową za niewykonanie czynności określonej w wezwaniu urzędu skarbowego.

fot. wrangler - Fotolia.com

Pełnomocnictwo

Pełnomocnik, chcąc występować w imieniu podatnika, musi dysponować dokumentem potwierdzającym umocowanie go do działania w imieniu podatnika i wskazującym konkretny zakres jego działania.


Podpis na deklaracji i odbieranie listów
Poza reprezentowaniem podatnika w postępowaniu podatkowym, pełnomocnik może być także wezwany przez fiskusa do jednorazowego złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego. Pełnomocnik posiada prawo do podpisywania się na np. korektach deklaracji podatkowych przedsiębiorcy, może być także adresatem pism skierowanych do podatnika przez urząd skarbowy – zarówno tych w formie papierowej, jaki i elektronicznej.

Warto także pamiętać, że jeśli przedsiębiorca zamierza wyjechać za granicę na okres co najmniej 2 miesięcy, spoczywa na nim obowiązek ustanowienia pełnomocnika do doręczeń urzędowych pism.


Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: