Zgodnie z wynikami IV edycji raportu KPMG w Polsce pt. „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT” w 2015 roku przez internet rozliczy się 40% podatników, podczas gdy rok temu jedynie 28% miało takie plany. Mimo że większość podatników deklaruje, że wypełnienie formularza PIT nie sprawia im większych trudności, co drugi Polak w całości zleca przygotowanie rozliczenia innej osobie. 41% podatników deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych, a 75% twierdzi, że przekaże 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Przeczytaj także:
Złóż zeznanie podatkowe w galerii handlowej
40% Polaków rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez internet
W 2015 roku liczba osób deklarujących złożenie rocznego
zeznania podatkowego drogą internetową wzrosła o 12 punktów procentowych i osiągnęła wartość 40%. Oznacza to, że blisko 7,6 mln Polaków rozliczy się przez internet, podczas gdy rok temu było to 5,2 mln osób.
W rezultacie spadł odsetek osób, które rozliczą się bezpośrednio w
Urzędzie Skarbowym (-9 punktów procentowych) i na poczcie (-3 punkty procentowe).
- Rosnąca informatyzacja polskiego społeczeństwa to znaczący, ale nie jedyny czynnik wpływający na wzrost liczby osób wypełniających zeznanie przez internet. W tym roku Ministerstwo Finansów po raz pierwszy udostępniło na swojej stronie internetowej podatnikom rozliczającym PIT-37 usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Z przeprowadzonego przez KPMG badania wynika, że skorzysta z niego 29% podatników, którzy rozliczają się samodzielnie lub z częściową pomocą innych, tj. 15% ogółu Polaków podlegających obowiązkowi rozliczenia PIT – mówi Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.
Czy Polacy samodzielnie wypełniają PIT?
Pomimo, że większość Polaków uważa, iż wypełnienie zeznania podatkowego nie jest zbyt trudne, ponad połowa społeczeństwa korzysta w tym zakresie z zewnętrznej pomocy.
Kliknij, aby przejść do galerii (6)
66% Polaków samodzielnie rozliczających się z fiskusem skorzysta z programów komputerowych lub aplikacji e-deklaracje
Z raportu KPMG wynika, że dwie trzecie Polaków rozliczających się samodzielnie lub z częściową pomocą innych skorzysta ze specjalnych programów komputerowych i aplikacji do przygotowania rocznego zeznania podatkowego PIT (np. z programów dostępnych na płytach CD i w internecie czy z systemu e-deklaracje). W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba podatników deklarujących wykorzystanie takich narzędzi wzrosła o 7 punktów procentowych.
Najczęściej z programów komputerowych korzystają osoby młode, jednak w grupie podatników do 24 roku życia udział tych osób spadł o 5 punktów procentowych. Największe wzrosty udziału osób korzystających z programów komputerowych odnotowano w grupach osób w wieku 44-54 lat (+14 punktów procentowych), 25-34 lat (+11 punktów procentowych) oraz osób powyżej 65 roku życia (+8 punktów procentowych).
PIT wypełniamy przy użyciu programu komputerowego
Coraz mniej podatnik wypełnia PIT ręcznie. Większość korzysta w tym zakresie z dedykowanego oprogramowania.
Kliknij, aby przejść do galerii (6)
Polacy korzystają z ulgi na dzieci i są coraz bardziej odpowiedzialni społecznie
Jak wynika z deklaracji respondentów, w 2015 roku 41% podatników skorzysta z ulg podatkowych (+2 punkty procentowe względem roku ubiegłego). Spośród osób korzystających z ulg podatkowych 71% skorzysta z ulgi na dzieci. Największa część rozliczy je na jedno (47%) lub dwoje dzieci (41%).
W przypadku blisko trzech czwartych podatników korzystających z
ulgi na dzieci wysokość podatku wystarczy do odliczenia całości ulgi. Spośród podatników, których wysokość podatku nie wystarczyła do odliczenia całości ulgi na dzieci, największa część (42%) złożyła lub ma zamiar złożyć załącznik PIT/UZ, aby uzyskać pełne odliczenie. 27% nie podjęło jeszcze decyzji w chwili trwania badania.
Ulgi podatkowe wciąż popularne.
Obecnie największą popularnością cieszy się ulga na dzieci. Oszczędność na podatku dzięki niej sięga nawet kilku tysięcy złotych.
Kliknij, aby przejść do galerii (6)
Z roku na rok zwiększa się również świadomość i poziom odpowiedzialności społecznej Polaków. W tegorocznym badaniu chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zadeklarowało 75% podatników (+3 punkty procentowe). Najchętniej darowizny dokonują osoby zarabiające miesięcznie powyżej 4 500 zł netto.
Polacy dzielą się swoim podatkiem z organizacjami charytatywnymi.
Największa część społeczeństwa wie, na jaką konkretnie organizację przeznaczy 1% swojego podatku. Coraz rzadziej OPP jest wybierana losowo.
Kliknij, aby przejść do galerii (6)
Co drugi podatnik zleca rozliczenie PIT w całości komuś innemu
Zgodnie z wynikami badania KPMG jedynie 40% podatników w pełni samodzielnie uzupełnia formularz PIT, a 49% w całości zleca uzupełnienie PIT-u komuś innemu.
W tym roku zmniejszył się odsetek osób, które korzystają z pomocy znajomych (-15 punktów procentowych), księgowych (-11 punktów procentowych) czy urzędników (-7 punktów procentowych).
-Warto zwrócić uwagę na rozbieżność między oceną poziomu trudności wypełnienia zeznania podatkowego przez podatników, a odsetkiem Polaków samodzielnie wypełniających PIT. Jedynie 17% Polaków podlegających obowiązkowi rozliczenia z Urzędem Skarbowym ocenia, że wypełnienie formularza PIT jest bardzo trudne lub trudne. Mimo to, co drugi podatnik w całości zleca rozliczenie komuś innemu, a kolejne 11% korzysta z częściowej pomocy – dodaje Andrzej Marczak, partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.
PIT-a nie wypełniamy osobiście
W dalszym ciągu spore grono podatników wypełnienie zeznania podatkowego zleca fachowcom z dziedziny podatków.
Kliknij, aby przejść do galerii (6)