2015-08-05 12:42
Dziecko wykonujące pracę zarobkową © Eléonore H - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ulga prorodzinna: dochód dziecka to podstawa opodatkowania
Jakie korzyści podatkowe może dać swoim rodzicom dziecko? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, niemniej niekiedy da się zaoszczędzić na wakacje. Dla przykładu osoba samotnie wychowująca jedną pociechę, może zapłacić podatek mniejszy o prawie 1700 zł. Tyle oszczędności da rozliczenie się jako osoba samotna oraz skorzystanie z ulgi prorodzinnej.fot. Eléonore H - Fotolia.com
Dziecko wykonujące pracę zarobkową
Jeżeli dochód dziecka przewyższy kwotę 3 089 zł w ciągu roku, to rodzic nie rozliczy się jako osoba samotna ani też nie będzie miał możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 01.07.2015 r. nr IPTPB2/4511-178/15-4/AK wskazał, że ustawodawca jasno w treści ustawy podatkowej zdefiniował pojęcie dochodu, odróżniając jednocześnie, w treści art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od tegoż dochodu - podstawę opodatkowania (podstawę obliczenia podatku). I tak, podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu m.in. kwot uiszczonych tytułem składek na ubezpieczenie społeczne.
Stąd, skoro przy określaniu uprawnień do wskazanych preferencji ustawodawca posługuje się pojęciem dochodu a nie podstawy opodatkowania, chodziło mu o przychód pomniejszony jedynie o koszty uzyskania przychodu.
Jak czytamy w uzasadnieniu do przytoczonego wyżej wyroku NSA, „(...) słusznie Sąd pierwszej instancji przyjął, że poprzez nawiązanie w treści art. 6 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.f. do unormowań art. 27 i art. 30b tej ustawy, prawodawca przyjął, iż przy określaniu kwoty uprawniającej do zastosowania ulgi z tytułu wychowania pełnoletniego dziecka, należy uwzględnić kwotę odpowiadającą podstawie obliczenia podatku, do której odwołują się art. 27 i art. 30b u.p.d.o.f. To od tej kwoty zależy bowiem bezpośrednio wysokość należnego podatku dochodowego oraz to, czy dziecko będzie w ogóle zobowiązane do jego uiszczenia.(...)
Skoro bowiem celem omawianej instytucji jest pomoc podatnikom w związku z ciążącym na nich obowiązkiem łożenia na utrzymanie pełnoletnich dzieci w okresie ich nauki, uzasadnionym jest pogląd, iż osiągnięcie przez dziecko dochodu w wysokości nie powodującej powstania obowiązku podatkowego, nie oznacza, że jego rodzice, czy też opiekunowie prawni tracą prawo do odliczenia od podatku z tytułu powyższej ulgi. (…)
zaprezentowana przez Sąd I instancji wykładnia powyżej wskazanych przepisów zapewnia pełną realizację celu społecznego, jaki został ustanowiony w art. 27f u.p.d.o.f. Uregulowana w przepisach art. 27f ust. 1 – 7 u.p.d.o.f. tzw. ulga z tytułu wychowania dziecka stanowi realizację wyrażonej w art. 71 Konstytucji RP zasady ochrony rodziny i małżeństwa, zgodnie z którą, państwo w swojej polityce gospodarczej i społecznej uwzględnia dobro rodziny (por. wyrok NSA z dnia 26 września 2011 r., II FSK 546/10). Nie ulega wątpliwości, iż celem wprowadzenia tej preferencji podatkowej było częściowe zrekompensowanie osobom wychowującym dzieci nakładów poniesionych na ich utrzymanie i edukację. (…)
Podkreślić należy, że w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego i doktrynie prawa podatkowego, coraz częściej akcentuje się, że odczytując normę prawną odnoszącą się do ulgi czy zwolnienia, powinno uwzględniać się, że są to tzw. normy celu społecznego, który polega na realizacji polityki w dziedzinie nauki, ochrony zdrowia, zatrudnienia, inwestycji, itp. Zadaniem tych norm jest rozwój określonych dziedzin życia gospodarczego i społecznego. Przy interpretacji tego typu norm wykładnia celowościowa powinna być zatem stosowana w ścisłym powiązaniu z wykładnią językową i systemową (...)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Rozwód rodziców nie oznacza rozliczenia ulgi na dziecko w połowie?
W zeznaniu podatkowym PIT 2014 r. wyższa ulga na dzieci
Ulga na dziecko bez polskiej rezydencji podatkowej
Strata podatkowa (nie) pozbawia ulgi na dzieci?
Ulga prorodzinna na dziecko uzyskujące przychody z najmu
Dochody zagraniczne dziecka bez wpływu na ulgę prorodzinną?
Rozwód rodziców = ulga na dzieci w zeznaniu podatkowym po połowie?
Ulga na dzieci w zeznaniu podatkowym gdy rozwód rodziców
Ulga prorodzinna na uczące się dziecko za czas wakacji
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Polski Ład 2.0: czy zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna? Sprawdź symulację
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Nota korygująca i faktura korygująca - kto i kiedy wystawia. Co powinna zawierać?
Witam, jestem po rozwodzie, mam dziesięcioletnią córkę. Z innego związku mam dwóch małoletnich synów i wychowuję dzieci sama. Jestem ...
Dzień dobry, mam jedno dziecko, nigdy z mężem nie korzystaliśmy z ulgi prorodzinnej, ponieważ nasz dochód przekraczał 112 tys. W 2020 r. w ...
Hakerzy w świecie kryptowalut. Jak ich powstrzymać?
Influencer marketing - UOKiK chce nowych regulacji
Express Elixir w lipcu 2022 ze wzrostem o 82 proc. r/r
Bank Pocztowy udostępnia kartę biometryczną dla klientów indywidualnych
Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej
Praca zdalna jednak za mało elastyczna?
Hakerzy czyhają na powrót do szkoły