eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od dochodu w PIT 2013: darowizna na kościół

Odliczenia od dochodu w PIT 2013: darowizna na kościół

2014-02-04 13:35

Przeczytaj także: Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2013 r.


Tyle wymaga updof. Z kolei zgodnie z ustawą o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, obdarowana kościelna osoba prawna winna przedstawić darczyńcy pokwitowanie odbioru darowizny oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na działalność charytatywno-opiekuńczą.

Zabrakło przy tym ustawowych regulacji, które mówiłyby co w takim sprawozdaniu winno się znaleźć. Z pomocą przychodzi tutaj jednak orzecznictwo sądowe. Otóż Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 października 2003 r., sygn. akt SA/Bd 2181/03 wskazał, że ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, poprzez podatnie – cele charytatywno-opiekuńcze – nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania. To winno mieć formę dokumentu, który powinien zawierać oprócz daty i podpisu osoby go sporządzającej także opis zdarzeń z taką dokładnością, aby organ podatkowy mógł dokonać kontroli opisanych w nim faktów. Ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, przez podanie - "na cele charytatywno-opiekuńcze" nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania, jeśli w oświadczeniach brak jest jakichkolwiek danych na temat takiej działalności. Trzeba przy tym pamiętać, że im sprawozdanie bardziej dokładne i weryfikowalne, tym lepiej.

2 lata na sprawozdanie

Podatnik korzystający z omawianego odliczenia musi posiadać od kościelnej osoby prawnej sprawozdanie o przeznaczeniu przekazanej przez niego darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą. Tak wskazuje art. 55 ust. 7 przytoczonej ustawy. Sprawozdania takiego nie trzeba jednak posiadać na dzień skorzystania z odliczenia. Winno ono się znaleźć u podatnika najpóźniej po dwóch latach od przekazania darowizny. Należy bowiem pamiętać, że sprawozdanie to powinno zawierać informacje o faktycznym wykorzystaniu otrzymanej darowizny w określonym celu, a nie o tym, jak potencjalnie może ona być wykorzystana. Co za tym idzie, uzasadnionym i logicznym jest tutaj przyjęcie przez ustawodawcę rozwiązania polegającego na tym, że warunek posiadania przez podatnika takiego sprawozdania jest odwleczony w czasie. Warto przy tym pamiętać, że 2-letni termin liczy się tutaj od przekazania darowizny (a nie np. od końca roku, w którym ta została przekazana).

Niemniej sprawozdanie takie u podatnika musi się docelowo znaleźć. Nie można o tym warunku zapomnieć. Jego brak będzie bowiem skutkował koniecznością skorygowania zeznania o dokonane odliczenie, z czym wiąże się powstanie zaległości podatkowej i obowiązek jej zapłaty wraz z odsetkami za zwłokę (korektę trzeba będzie odnieść wstecz do zeznania, w którym wykazano odliczenie, a nie na bieżąco). Na powyższe uwagę zwrócił m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w przytoczonym wcześniej wyroku z dnia 29.10.2003 r. sygn. akt SA/Bd 2181/03 podkreślając, że skoro skarżący zamierzali odliczyć od dochodu darowizny na tę działalność, to na nich spoczywał ciężar przedstawienia sprawozdania o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.

Reasumując podatnik, który zamierza odliczyć darowizny przekazane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą na moment odliczenia winien legitymować się dowodami potwierdzającymi poniesienie darowizny, zaś po dwóch latach od jej przekazania, sprawozdaniem otrzymanym od kościelnej osoby prawnej o jej odpowiednim wykorzystaniu. Żadnego z tych dokumentów nie składa się przy tym razem z zeznaniem rocznym do urzędu skarbowego. Trzeba je okazać w razie ewentualnej kontroli podatkowej czy czynności sprawdzających przeprowadzanych przez stosowny organ podatkowy.

Dla kogo odliczenie

Odliczenie darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą co do zasady powinno mieć zastosowanie do wszystkich podatników rozliczających podatek dochodowy od uzyskanych dochodów/przychodów (na co wskazuje chociażby przytoczony wyżej art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej). Jednakże zdaniem resortu finansów odliczenia tego nie można wykazać w formularzach PIT-36L i PIT-38. Nie zostały w nich przy tym wyodrębnione pola, w których odliczenie takie mogłoby się znaleźć. Wartość odliczenia, wraz z danymi obdarowanego, wykazywana jest w załączniku PIT/O. Ten natomiast można dołączać jedynie do formularzy PIT-28, PIT-36 i PIT-37.

Odliczeniu podlegają darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze wykonane także na rzecz innych kościołów, nie tylko katolickiego (ten bowiem posłużył w niniejszym artykule jedynie jako przykład do omówienia odliczenia). Odliczyć można darowizny na cele charytatywno - opiekuńcze przekazane na rzecz:
  • Kościoła Katolickiego,
  • Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego,
  • Kościołu Ewangelicko-Augsburskiego,
  • Kościołu Ewangelicko-Reformowanego,
  • Kościół Ewangelicko-Metodystyczny,
  • Kościół Chrześcijan Baptystów,
  • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego,
  • Kościół Polskokatolicki,
  • Kościół Katolicki Mariawitów,
  • Kościół Starokatolicki Mariawitów,
  • Kościół Zielonoświątkowy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: