eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Biura rachunkowe ze zwolnieniem z VAT od maja 2015 r.

Biura rachunkowe ze zwolnieniem z VAT od maja 2015 r.

2015-04-22 12:41

Przeczytaj także: Biura rachunkowe zwolnione z VAT i kas fiskalnych?


W interpretacji tej stwierdzono, że „(…) Ustawa o VAT przywołując pojęcie usług w zakresie doradztwa (zakres tego pojęcia obejmuje również doradztwo podatkowe), nie odwołuje się jednak wprost do innych aktów prawnych, w tym do ustawy o doradztwie podatkowym, zatem do celów stosowania przepisu art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT definicją czynności doradztwa podatkowego, stworzoną na potrzeby uregulowania zawodu doradcy podatkowego, można posiłkować się jedynie pomocniczo - decydujące znaczenie ma więc w omawianym zakresie wykładnia językowa.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę wykładnię językową terminu "doradztwo" oraz potoczne rozumienie tego terminu, jak również brzmienie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym, należy zauważyć, iż doradztwo podatkowe sensu stricto obejmuje czynności polegające na udzielaniu porad z zakresu podatków czy też wskazywaniu sposobu postępowania w sprawie związanej z podatkami, w tym również na opracowaniu pewnej koncepcji czy strategii, którą podmiot np. podatnik może wykorzystać w prowadzonej przez siebie działalności np. do podjęcia lub zaniechania konkretnego działania. Tym samym z katalogu czynności uznawanych za doradztwo podatkowe w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym, do celów stosowania przepisu art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, za czynności o charakterze doradczym powinny zostać uznane tylko czynności polegające na udzielaniu takim podmiotom jak: podatnicy, płatnicy i inkasenci, osoby trzecie odpowiedzialne za zaległości podatkowe oraz następcy prawni podatników, płatników lub inkasentów, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. (…)

Natomiast czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych z istoty swej bliskie są działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym, a czynności polegające na sporządzaniu deklaracji i zeznań podatkowych mają w znacznej mierze charakter techniczny, a nie prawny, choćby z tego względu, że sporządzane są na podstawie innych dokumentów, w szczególności ksiąg rachunkowych (vide uzasadnienie ww. wyroku Trybunału Konstytucyjnego). Tym samym czynności te nie stanowią doradztwa, o którym mowa wart. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, niezależnie od tego, że zostały uznane za czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym (art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3 tej ustawy).(…)

Podsumowując, w sytuacji gdy podmiot (niezależnie od jego statusu czy też posiadania określonych uprawnień) będzie świadczył wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzania (wypełniania) zeznań i deklaracji podatkowych i nie będzie świadczył usług doradczych lub prawniczych (takich jak wskazane w art. 2 ust. 1 pkt 1 lub pkt 4 ustawy o doradztwie podatkowym) nie znajdą zastosowania przepisy art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a lub lit. b ustawy o VAT. Podmiot taki będzie zatem mógł korzystać ze zwolnienia z podatku VAT (chyba, że zajdą inne niż omawiane przesłanki wyłączające ze zwolnienia określonego w art. 113 ustawy o VAT). (…)”

Co zatem z biurami, które zgodnie z wcześniejszym podejściem fiskusa, zarejestrowały się jako czynni podatnicy VAT? Zgodnie z komunikatem znajdującym się na stronie internetowej resortu finansów, mogą oni powrócić do zwolnienia z tego podatku (wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnowali z tego zwolnienia) od maja 2015 r. Podatnicy powracający do zwolnienia podmiotowego od 1 maja br. powinni jednak zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 8 maja 2015 r.
Kasy fiskalne w biurach rachunkowych – warto wiedzieć
W przytoczonej interpretacji Minister Finansów wypowiedział się także co do stosowania kas rejestrujących przez biura rachunkowe. Otóż uznał on, że jeżeli biuro takie zajmuje się jedynie działalnością wyżej wskazaną (uprawniającą do korzystania ze zwolnienia z VAT określonego w art. 113 ustawy), czyli prowadzi księgi oraz sporządza deklaracje czy zeznania podatkowe, nie trudni się natomiast sensu stricte doradztwem podatkowym (czyli czynnościami określonymi w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o doradztwie podatkowym (patrz ramka 1), obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrujące powstanie u niego na zasadach ogólnych. Oznacza to, że biuro takie będzie np. uprawnione do skorzystania ze zwolnienia z uwagi na wartość takiej sprzedaży dla osób prywatnych czy rolników ryczałtowych (20 000 zł w danym roku).

Wskazana interpretacja jest jak najbardziej korzystna dla podatników. Szkoda jednak, że została wydana tak późno, zwłaszcza z punktu widzenia zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Gro biur rachunkowych bowiem zaopatrzyło się (niepotrzebnie) w te urządzenia do końca lutego 2015 r. m.in. po to, aby móc wypełniać roczne zeznania podatkowe dla tzw. osób prywatnych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: