eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zakup prenumeraty czasopisma w wersji on-line a podatek u źródła

Zakup prenumeraty czasopisma w wersji on-line a podatek u źródła

2015-10-23 13:28

Zakup prenumeraty czasopisma w wersji on-line a podatek u źródła

Czasopismo online ©  Coloures-pic - Fotolia.com

Polski przedsiębiorca nabywa od zagranicznego podmiotu (zagraniczna spółka kapitałowa) roczną prenumeratę czasopisma on line. Czy polski podmiot, w związku z realizowaną zapłatą za prenumeratę, jest obowiązany potrącić podatek u źródła?
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 (tj. przez podatników, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu), przychodów m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego ustala się w zryczałtowanej 20% wysokości.

Jednocześnie wskazać należy, iż prenumerata oznacza opłacenie z góry ustalonej liczby kolejnych numerów jakiegoś czasopisma z gwarancją ciągłości ich otrzymywania; kwota opłaty za taką usługę. Zaś, zgodnie z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych, umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana "licencją", obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że zakup czasopisma on line w postaci rocznej prenumeraty nie wypełnia przesłanek, o których mowa w art. 21 ustawy o CIT. Tym samym polski przedsiębiorca nie ma obowiązku pobierać podatku u źródła w związku z wypłatą kontrahentowi należności z tego tytułu.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.