eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Jaki PIT gdy praca na etacie i własna działalność gospodarcza

Jaki PIT gdy praca na etacie i własna działalność gospodarcza

2015-12-11 13:32

Jaki PIT gdy praca na etacie i własna działalność gospodarcza

Jaki PIT gdy praca na etacie i własna działalność gospodarcza? © wawritto - Fotolia.com

Jaki formularz powinien złożyć podatnik, który jednocześnie (bądź w jednym roku) prowadzi działalność gospodarczą i pracuje na etacie? Wszystko zależy od sposobu (bądź sposobów) opodatkowania firmy. Przy tych samych zasadach opodatkowania etatu i działalności, zeznanie będzie jedno, w innych przypadkach trzeba się liczyć ze złożeniem dwóch, a nawet trzech kompletów formularzy.

Przeczytaj także: Dochody z pracy na PIT-37 lub PIT-36, ze sprzedaży akcji na PIT-38

Dla wynagrodzenia z pracy na etacie w podatku dochodowym zostało określone odrębne źródło przychodów. To samo tyczy się pozarolniczej działalności gospodarczej. Niemniej w jednym i drugim przypadku sam podatek może być obliczany na tych samych zasadach.

Mowa tutaj oczywiście o skali podatkowej. Jeżeli podatnik-przedsiębiorca wybrał taką formę opodatkowania prowadzonej firmy, dochody z pracy oraz z działalności gospodarczej rozliczy na jednym formularzu. Co do zasady dochody z pracy (w kraju) rozlicza się na formularzu PIT-37, zaś dochody z firmy opodatkowanej skalą podatkową, na formularzu PIT-36. Ten ostatni jednakże zawiera miejsce dla wszystkich dochodów wykazywanych w PIT-37. Stąd przedsiębiorca płacący z firmy podatek wg skali podatkowej oraz zarabiający na etacie złoży tylko jeden formularz, oznaczony symbolem PIT-36 (oczywiście z wymaganymi załącznikami; takie rozliczenie podatkowe składa się do końca kwietnia następnego roku).
Przy innej formie opodatkowania przychody z firmy będą musiały być rozliczone odrębnie od tych z etatu.

fot. wawritto - Fotolia.com

Jaki PIT gdy praca na etacie i własna działalność gospodarcza?

Przy tych samych zasadach opodatkowania etatu i działalności, zeznanie będzie jedno, w innych przypadkach trzeba się liczyć ze złożeniem dwóch, a nawet trzech kompletów formularzy.


Przypomnijmy bowiem, że przedsiębiorcy mogą wybrać dla siebie jedną z czterech form opodatkowania, tj. kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany, podatek liniowy i skalę podatkową, przy czym wybór taki nie przysługuje w każdym przypadku, niekiedy jest istotnie ograniczony (z uwagi na rozmiar działalności czy rodzaj wykonywanych w jej ramach czynności). Zatrudnieni na etacie takiego wyboru nie mają. Przychody z pracy bowiem zawsze podlegają rozliczeniu wg skali podatkowej.

I tak w przypadku opodatkowania firmy kartą podatkową, przedsiębiorca nie rozlicza się z uzyskanych przychodów z fiskusem. Informuje go jedynie o wartości zapłaconych i odliczonych od karty podatkowej składkach na ubezpieczenie zdrowotne na formularzu PIT-16A. Formularz ten składa się do końca stycznia roku następującego po tym, którego dotyczy.

Pozostałe formy opodatkowania wymagają złożenia nie informacji, a zeznania podatkowego. I tak dla ryczałtowców przewidziany jest formularz PIT-28 (składany do końca stycznia roku następującego po tym, który jest rozliczany), zaś dla przedsiębiorców korzystających z opodatkowania podatkiem liniowym, zeznanie PIT-36L (składane do końca kwietnia następnego roku). Każdy z nich wymaga co najmniej jednego załącznika, a tyczącego się właśnie przychodów z firmy. W przypadku PIT-28 jest to załącznik PIT-28/A bądź PIT-28/B - w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności, zaś w przypadku liniowców PIT/B. Warto też wspomnieć, że do zeznania rocznego PIT/B muszą załączyć także przedsiębiorcy korzystający z opodatkowania skalą podatkową (czyli rozliczający się na PIT-36).

Dochody z pracy w takim przypadku natomiast należy rozliczyć na zeznaniu podatkowym PIT-37.

Kilka form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej


Może się przy tym zdarzyć, że dany przedsiębiorca będzie prowadził nie jedną, a kilka firm. Działalność gospodarcza może być bowiem prowadzona na własne nazwisko bądź w formie spółek osobowych, w których to podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych pozostają wspólnicy takich spółek a nie one same.

W przypadku kilku form prawnych prowadzenia firmy można też korzystać z różnych sposobów ich opodatkowania. I tak dopuszczalne jest tutaj łączenie opodatkowania ryczałtu ze skalą podatkową czy podatkiem liniowym. Można oczywiście przychody ze wszystkich działalności opodatkować w jeden sposób. Przedsiębiorcy nie mogą natomiast z jednej firmy płacić podatku wg skali podatkowej, a z drugiej podatku liniowego.

W efekcie może wystąpić konieczność złożenia więcej niż dwóch kompletów formularzy zeznań podatkowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: