eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Uwaga na VAT marżę przy sprzedaży nowej elektroniki!

Uwaga na VAT marżę przy sprzedaży nowej elektroniki!

2017-07-27 13:48

Uwaga na VAT marżę przy sprzedaży nowej elektroniki!

Elektronika © junpinzon - Fotolia

Opodatkowanie jedynie marży jest bardzo kuszące, zwłaszcza gdy towar kupujemy od nie-VAT-owca i też takiemu klientowi go sprzedajemy, bądź sprzedaż jest dla VAT-owca, ale ten podatek będzie mógł odliczyć w ograniczonym zakresie. Gdzie często powyższe występuje? Przede wszystkim w komisach samochodowych. Zjawisko to jest też bardzo powszechne w handlu elektroniką - w tym najnowszą.
Procedura marży przewidziana dla towarów używanych pozwala na płacenie podatku VAT jedynie od marży uzyskanej na danej transakcji. Aby powyższe zobrazować załóżmy, że kupiliśmy używany telefon od Kowalskiego za 500 zł i sprzedajemy go Nowakowi za 600 zł.

Dzięki procedurze marży - VAT zapłacimy od 81,13 zł, czyli całe 18,70 zł. Skąd takie wyliczenie? Otóż od tego, co otrzymaliśmy za telefon odejmujemy kwotę, którą musieliśmy zapłacić poprzedniemu właścicielowi. Otrzymujemy zatem równe 100 zł, które jest naszą marżą, ale uwaga - już z podatkiem VAT. Należy zatem z niej wyodrębnić wartość netto oraz VAT. Przy stawce 23% (a taka ma zastosowanie do elektroniki) wychodzą nam powyższe wartości.

Czy jest to korzystne? Gdyby opodatkować powyższe na zasadach ogólnych, to wartość podatku wyniosłaby aż 112,20 zł. Różnica jest zatem znaczna. Dlatego też tam, gdzie to tylko możliwe, sprzedawcy starają się stosować opodatkowanie marży, gdyż ich zysk się zwiększa. O ile klient się oczywiście na to godzi, bo gdy tym jest czynny podatnik VAT rozwiązanie takie nie zawsze jest dla niego korzystne. Z faktury VAT marża bowiem VAT-u odliczyć nie można i to w żadnym wypadku. Każdy przypadek wymaga tutaj jednakże odrębnej kalkulacji „czy warto”.

fot. junpinzon - Fotolia

Elektronika

Procedura VAT marża jest odstępstwem od zasad ogólnych opodatkowania i nie znajduje zastosowania w przypadku nowej elektroniki


Warunki VAT marży


Procedura VAT marża jest jednak odstępstwem od zasad ogólnych opodatkowania i można ją stosować tylko w ściśle określonych przypadkach. Pierwszy z nich to odpowiedni sposób zakupu. Ustawa o VAT wprost wskazuje, że towar musi zostać nabyty od:
  • osób innych niż podatnicy podatku VAT (czyli np. zwykłych Kowalskich);
  • podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Zakupy takie mogą również zostać dokonane za granicą, niemniej powyższe warunki także i one muszą spełniać.
Jest jeszcze jeden bardzo istotny warunek. Otóż w ten sposób można opodatkowywać jedynie sprzedaż towarów używanych. Jeżeli zatem udało nam się kupić coś nowego, to nawet jeżeli poprzednim właścicielem była tzw. osoba prywatna, to sprzedaży takiej rzeczy opodatkować marżą nie możemy. Uwagę na powyższe zwracają także sądy administracyjne, o czym pisaliśmy m.in. w artykule: Sprzedaż VAT marża: towar musi być używany!

I tutaj właśnie zaczynają się problemy przy handlu elektroniką. Ileż to razy bowiem osoba podpisując nową umowę na usługi telekomunikacyjne otrzymuje także nowy telefon w bardzo atrakcyjnej cenie, który od razu sprzedaje. Komu? - najczęściej będzie to pobliski komis gsm. Taki komis następnie telefon wystawia na sprzedaż. Niemniej aby jego oferta była atrakcyjna dla klienta - musi być odpowiednio niska. Aż zatem prosi się, aby zastosować tutaj opodatkowanie marżą - co widać chociażby na opisanym wyżej przykładzie.
Przy zastosowaniu marży w przykładzie na telefonie zarobiliśmy bowiem ponad 80 zł (minus oczywiście jeszcze podatek dochodowy). Niemniej gdyby sprzedaż tę opodatkować na zasadach ogólnych, to cena tego telefonu musiałaby wynieść aż 615 zł, abyśmy „wyszli na zero” - bez jakiegokolwiek zarobku.

Aby natomiast uzyskać owe 80 zł netto marży, telefon ten musiałby kosztować ok. 715 zł. Klient musiałby zatem za niego zapłacić o 115 zł niż przy opodatkowaniu marży, z czego zadowolony raczej nie będzie.

Dlatego przy wielu transakcjach opodatkowanie marżą bardzo kusi - nawet jeżeli jest ona stosowana na granicy prawa albo już po jej przekroczeniu.

Fiskus ostrzega


Resort finansów przestrzega przed zbyt dalekimi zapędami przedsiębiorców przy stosowaniu opodatkowania marży i ostrzega, że bacznie będzie się przyglądał handlowi elektroniką. W komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej „Obrót nową elektroniką w procedurze VAT-marża” poinformował, że z monitoringu informacji zawartych w Internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, stwierdzono rozpowszechnioną praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektroniki, a zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów.

Resort ostrzega, że:
  1. zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT;
  2. zastosowanie procedury VAT-marża, przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może prowadzić do powstania zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.

Nie można także dokonać zakupu telefonów komórkowych w ramach odwrotnego obciążenia i następnie sprzedać je w procedurze marży.
W najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają – celem sprawdzenia poprawności rozliczenia w podatku od towarów i usług z wykorzystaniem procedury VAT-marża – powiadomienia na ten temat w postaci:
Powiadomienia będą opatrzone podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków".

Na powiadomienia te nie należy odpowiadać - są one bowiem generowane automatycznie.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.