eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Mały podatnik ma wyższą amortyzację jednorazową

Mały podatnik ma wyższą amortyzację jednorazową

2017-10-23 13:20

Mały podatnik ma wyższą amortyzację jednorazową

Amortyzacja jednorazowa na poziomie 300 tys. zł? © Andrey Popov - Fotolia.com

W trakcie 2017 r. ustawodawca wprowadził do ustaw o podatku dochodowym nową amortyzację jednorazową - dostępną dla każdego przedsiębiorcy. Nadto w ustawach pozostały przepisy regulujące starą amortyzację jednorazową. Wielu przedsiębiorców w związku z tym zadaje sobie pytanie, czy skorzystanie z jednej z nich wyklucza prawo do drugiej.
W stanie prawnym sprzed 12 sierpnia 2017 r. ustawy o podatku dochodowym wskazywały że nowi przedsiębiorcy (z pewnymi wyjątkami) oraz spełniający definicję małego, podatnika są uprawnieni do dokonywania jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w tym roku równowartości kwoty 50 000 euro (w przeliczeniu na złotówki w 2017 r. limit ten wynosi 215.000 zł) łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych.
W limicie amortyzacji nie uwzględnia się środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł).

Amortyzcja jednorazowa fabrycznie nowych środków trwałych


Podstawowym mankamentem przytoczonych regulacji jest ograniczony zasięg ich stosowania do wybranych przedsiębiorców, czyli tylko tych, którzy dopiero co zostali utworzeni bądź spełniają definicję małego podatnika. Nadto wskazana wyżej amortyzacja jest pomocą de minimis - o czym trzeba pamiętać, jeżeli korzystamy też z tego wsparcia w innej formie.

12 sierpnia 2017 r. do ustaw o podatku dochodowym trafiły regulacje ustanawiające zupełnie nową amortyzację jednorazową, tym razem dostępną dla wszystkich podatników (zachowana została jednocześnie amortyzacja opisana wyżej).

Nowe rozwiązania mówią, że podatnicy będą mogli dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (kotły i maszyny energetyczne; maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania; maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne; urządzenia techniczne; narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej nie sklasyfikowane). Z uwagi na to, że dotyczy ona wyłącznie nowych składników majątku, amortyzację tę potocznie zaczęto nazywać jako „amortyzację jednorazową fabrycznie nowych środków trwałych”.

Od starej amortyzacji jednorazowej odróżnia ją to, że obejmuje ona swym zakresem wszystkich podatników (a nie tylko nowe i małe firmy) oraz nie jest pomocą de minimis. Niestety ma dużo większe obostrzenia co do składników majątku, które w ten sposób mogą zostać zamortyzowane. Wyłączone zostały tutaj (względem starej amortyzacji) wszystkie środki transportu. Nadto niezwykle ważne jest to, że przy nowych regulacjach w grę wchodzą jedynie środki trwałe nabyte oraz fabrycznie nowe (a nie używane).

Dodatkowo jednak amortyzować w ten sposób można już wpłacane zaliczki na zakup środków trwałych (jest to nowość w podatku dochodowym). Również tutaj nie uwzględnia się środków trwałych, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł (nie obniżają one limitu amortyzacji). Nadto - mimo że przepisy weszły w życie dopiero w połowie sierpnia 2017 r., można je stosować wstecznie - od początku roku.
Szerzej na temat amortyzacji jednorazowej fabrycznie nowych środków trwałych pisaliśmy m.in. w artykule: Nowa ulga dla firm w 2017 r.: szybka amortyzacja do 100 000 zł

Mały podatnik a stara/nowa amortyzacja


Nowa amortyzacja jednorazowa ma zastosowanie do wszystkich podatników, stara natomiast tylko do nowych firm oraz małych podatników. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca spełnia wymagania jednej u drugiej? Czy może tutaj łączyć obie amortyzacje, czy też wybór jednej dyskwalifikuje prawo do korzystania z drugiej?

Przepisy podatkowe wskazują, że jeżeli w związku z nabyciem środka trwałego podatnik ma prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego zarówno na starych jak i nowych zasadach, to dokonuje wyboru, z którego rozwiązania skorzysta. Niemniej tak dokonany wybór dotyczy stricte tego jednego składnika majątku. Nie ma tutaj najmniejszych przeszkód, aby obie metody amortyzacji wykorzystywać w ciągu roku. Istotne jest tylko to, aby nie stosować do jednego środka trwałego obydwu metod jednocześnie.

Przykład
Załóżmy, że firma X, będąca małym podatnikiem nabyła dwie nowe maszyny produkcyjne, z których każda kosztowała 70.000 zł netto oraz używany samochód ciężarowy za kwotę 90.000 zł netto.

Nie ma przeszkód aby, pierwszą z maszyn firma zamortyzowała jednorazowo na zasadach przewidzianych dla amortyzacji dla fabrycznie nowych środków trwałych, a drugą oraz samochód ciężarowy w ramach starej amortyzacji jednorazowej, przewidzianej dla nowych firm oraz małych podatników.

Dzięki takiemu połączeniu firma rozpozna z tego tytułu w kosztach uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne w wysokości 230.000 zł.


W związku z powyższym, uwzględniając obydwie dostępne metody amortyzacji jednorazowej, mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą w 2017 r. mają łączny limit takiej amortyzacji w wysokości 315.000 zł - dostępny w ramach dwóch różnych odliczeń.

Kolejne zmiany w przepisach


Warto też dodać, iż obecnie trwają prace nad zmianą limitu amortyzacji dla niskowartościowych środków trwałych, który obecnie wynosi wspomniane już wyżej 3.500 zł - do 10.000 zł. Jeżeli zmiany wejdą w życie, to w limitach opisanych wyżej amortyzacji jednorazowych nie będą uwzględniane środki trwałe, których wartość początkowa nie będzie przekraczać 10.000 zł (zamiast obecnych 3.500 zł).

Zobacz także


Oceń

1 2

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.