eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zawiadomienie fiskusa o umowach zawartych z nierezydentami

Zawiadomienie fiskusa o umowach zawartych z nierezydentami

2019-01-13 17:15

Zawiadomienie fiskusa o umowach zawartych z nierezydentami

Powiadomienie organów podatkowych o umowach zawartych z nierezydentami © Georgy Dzyura - Fotolia.com

Podmioty zawierające umowy z nierezydentami – co do zasady - są zobowiązane do poinformowania o tym fakcie organów podatkowych. Informacje te, sporządzane są za dany rok podatkowy na urzędowym formularzu ORD-U. Kiedy podatnik jest zobowiązany do raportowania zawartej umowy? Warto przyjrzeć się regulacjom prawnym w tym zakresie, gdyż dla większości podatników – termin na złożenie informacji upłynie z końcem marca 2019 r.

Przeczytaj także: Podmioty powiązane: ceny transferowe 2019 po nowemu

Źródło regulacji dotyczących raportowania


Przepisy zobowiązujące podatników do składania informacji nt. umów zawartych z nierezydentami zostały określone w ustawie Ordynacja podatkowa.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej ora osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzenia i przekazania informacji – bez wezwania przez organ podatkowy – o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Zgodnie z ustawą Prawo dewizowe, nierezydentami są m.in. osoby prawne oraz inne podmioty mające siedzibę za granicą, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu.

Czy o wszystkich umowach z nierezydentami należy poinformować organ?


Warto podkreślić, że obowiązek informowania organów podatkowych o umowach zawieranych z nierezydentami nie jest uzależniony od rodzaju danej umowy (tego jakiej transakcji dotyczy). Ordynacja podatkowa zakłada – przy spełnieniu przesłanek o których mowa w dalszej części artykułu – że wykazaniu w formularzu ORD-U podlegają wszystkie umowy z danym kontrahentem w odniesieniu do których suma należności albo suma zobowiązań wynikających z tych umów przekroczy w roku podatkowym określony w przepisach próg. Podstawową przesłanką powstania po stronie podatnika wspomnianego obowiązku jest sam fakt zawarcia umowy z nierezydentem.

fot. Georgy Dzyura - Fotolia.com

Powiadomienie organów podatkowych o umowach zawartych z nierezydentami

Zawierając umowy z podmiotami zagranicznymi należy pamiętać, że co do zasady należy o nich powiadomić fiskusa. Służy temu druk ORD-U. Nie każda jednak umowa wymaga automatycznego zgłoszenia. Ważne jest to, z kim umowę się zawarło oraz jaka jest wartość transakcji. Rok 2019 r. przynosi zmiany w dotychczasowych zgłoszeniach.


Okoliczności skutkujące koniecznością raportowania


Obowiązek informacyjny wobec organów podatkowych nie zawsze powstaje, pomimo zawarcia przez podatnika umowy z nierezydentem. Szczegółowe regulacje w tym zakresie zostały określone w drodze rozporządzenia. W świetle rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie informacji podatkowych – obowiązek informacyjny ORD-U powstaje – gdy spełnione są zarówno kryteria o charakterze podmiotowym, a także kwoty należności lub zobowiązań wynikających z umów przekroczą określony próg. Przesłanki o charakterze podmiotowym są spełnione, jeżeli dojdzie do spełnienia choć jednego z poniższych warunków:
  • jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu, lub
  • inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5% wszystkich praw głosu, lub
  • nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu odrębnych przepisów.

Dopiero w przypadku zaistnienia powyższych okoliczności, należy przejść do badania wartości danej transakcji. W informacji uwzględnia się bowiem te umowy, w przypadku których:
  • suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła w danym roku podatkowym równowartość 300 000 euro – dla umów pomiędzy podmiotami powiązanymi – lub
  • jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przekroczyła równowartość 5 000 euro – dla umów z nierezydentami posiadającymi w Polsce przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo.

Podsumowując, podatnicy dokonując analizy zasadności wykazywania danej umowy w formularzu ORD-U powinni – w pierwszej kolejności – zbadać czy została ona zawarta z podmiotem powiązanym w rozumieniu rozporządzenia lub też czy nierezydent będący stroną umowy posiada w Polsce przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo. Jeżeli nie, obowiązek wykazywania tych umów w informacji ORD-U nie powstał. W przeciwnym wypadku, podatnik musi przystąpić do badania czy doszło do przekroczenia progów wartościowych o których mowa powyżej.

Zmiany w Ordynacji podatkowej wpłyną na obowiązki podatników


W stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r. – co do zasady – podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdania CIT-TP (zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy o PDOP) nie były objęte obowiązkiem sporządzenia i przekazywania informacji na formularzu ORD-U. Zwolnienie z obowiązku informacyjnego w zakresie umów z nierezydentami wynikało wprost z treści art. 82 § 1a Ordynacji podatkowej. Zmiany w ustawie – wchodzące w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. – spowodują uchylenie wspomnianej regulacji. Tym samym, nawet złożenie sprawozdania CIT-TP nie zwolni podatników z obowiązku informowania o umowach z nierezydentami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: