eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w ewidencjonowaniu sprzedaży na kasach fiskalnych

Zmiany w ewidencjonowaniu sprzedaży na kasach fiskalnych

2019-10-22 13:50

Zmiany w ewidencjonowaniu sprzedaży na kasach fiskalnych

Kasy fiskalne 2019/2020: pamiętaj o zmianach! © Photographee.eu - Fotolia.com

Wprowadzając w życie kasy online ustawodawca dokonał też pewnych zmian w zasadach prowadzenia ewidencji na tego typu urządzeniach? Są to często zmiany uściślające i doprecyzowujące kwestie dotąd nie do końca uregulowane.

Przeczytaj także: Zgłoszenie kasy fiskalnej online i jej fiskalizacja – na co zwrócić uwagę?

I tak w nowym rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2019 r. poz. 816), ustawodawca doprecyzował, że podatnik co do zasady ma obowiązek wystawienia i wydania paragonu fiskalnego, bez żądania nabywcy – podczas dokonywania sprzedaży, najpóźniej z chwilą przyjęcia należności, bez względu na formę płatności.

Doprecyzowane zostały też regulacje w zakresie obowiązków podatnika związanych z wystawieniem i wydanie paragonu fiskalnego w stosunku do otrzymanych zaliczek. W przypadku otrzymania przed dokonaniem sprzedaży całości albo części należności (zapłaty):
a) w gotówce – podatnik wystawia i wydaje nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny z chwilą jej otrzymania,
b) za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem - wystawia i wydaje nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny niezwłocznie po jej uznaniu na rachunku podatnika, nie później niż z końcem miesiąca, w którym została uznana na rachunku podatnika, a jeżeli przed końcem tego miesiąca dokonano sprzedaży, nie później niż z chwilą jej dokonania.

Na podatników został też nałożony obowiązek zapoznania osoby prowadzącej u niego ewidencję, przed rozpoczęciem jej prowadzenia oraz bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania.

fot. Photographee.eu - Fotolia.com

Kasy fiskalne 2019/2020: pamiętaj o zmianach!

W maju zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Ustawodawca wprowadził w nim nowe obowiązki dla podatników, bądź doprecyzował obecnie kwestie wątpliwe. Warto wiedzieć, o czym obecnie należy pamiętać, przy używaniu kasy fiskalnej.


Dodano również obowiązek umieszczania wyświetlacza kasy w miejscu umożliwiającym nabywcy odczyt wyświetlanych na nim danych. Podatnik musi też wystawiać paragony w sposób czytelny, umożliwiający nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży. Paragon fiskalny może zawierać w miejscu określonym dla nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację, również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.

W przypadku utraty kasy podatnik musi zgłosić ten fakt do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 5 dni od dnia powzięcia takiej informacji. Zniesiono za to obowiązek zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o rozpoczęciu ewidencjonowania na kasie rejestrującej czy uczestnictwa pracownika urzędu skarbowego o przy dokonywaniu odczytu pamięci fiskalnej kasy. Skutkiem powyższego jest też rezygnacja z obowiązku sporządzania z wniosku o wyznaczenie daty odczytu zawartości pamięci fiskalnej.

Przeglądy kasy po staremu/nowemu


Zasadniczo terminy przeglądów kas fiskalnych nie uległy zmianie (przypomnijmy, że przegląd taki musi być dokonany nie rzadziej niż co 2 lata, a w przypadku kas o zastosowaniu specjalnym, przeznaczonych do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami, przeglądu dokonuje się nie rzadziej niż w terminach wymaganych do kolejnej legalizacji określonych w przepisach o prawnej kontroli metrologicznej dla taksometru używanego do współpracy z kasą przez podatnika, jednak nie rzadziej niż co 25 miesięcy). To samo tyczy się zakresu takiego przeglądu.

Odrębnie określono jednak termin pierwszego obowiązkowego przeglądu technicznego kas on-line oddanych w używanie na podstawie najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze . Przegląd taki ma zostać przeprowadzony przez podatnika po objęciu kasy w używanie ale przed dniem dokonania jej fiskalizacji.

Nadto dodano regulację, zgodnie z którą obowiązkowego przeglądu technicznego podatnik nie dokonuje w okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem że w tym okresie nie prowadzi ewidencji. Obowiązkowego przeglądu technicznego musi doknać po wznowieniu działalności gospodarczej, przed ponownym rozpoczęciem prowadzenia ewidencji.

Zmiana serwisu


Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych przewiduje możliwość dokonania zmiany podmiotu prowadzącego serwis kas bez zgody podmiotu prowadzącego serwis główny. O dokonanej zmianie podatnik, w terminie 5 dni od dnia jej dokonania musi powiadomić podmiot prowadzący serwis główny.
Dokonując takiej zmiany podatnik jest obowiązany do wyboru podmiotu prowadzącego serwis, który na dzień dokonywania tej zmiany widnieje w wykazie serwisantów prowadzonym przez Szefa KAS. Ponadto, zrezygnowano z obowiązku zawiadamiania przez podatników naczelnika urzędu skarbowego o dokonanej zmianie serwisu kas - obowiązek w tym zakresie będzie realizował podmiot prowadzący serwis właściwy po zmianie.

Paragon fiskalny inny niż drukowany?


W przypadku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas umieszczanych w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar lub świadczą usługę, podatnik może nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, pod warunkiem że zapewnia nabywcy możliwość zapoznania się z danymi o sprzedaży poprzez ich odpowiednie wyświetlenie na urządzeniu do automatycznej sprzedaży towarów i usług w sposób określony w przepisach o wymaganiach technicznych (kryteriach i warunkach technicznych) dla kas.

Oznaczenie literowe stawek


Nowe przepisy określają ścisłe zasady przypisywania poszczególnych stawek VAT do odpowiednich kodów literowych na urządzeniach fiskalnych:
  • literze "A" – jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
  • literze "B" – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
  • literze "C" – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
  • literze "D" – jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
  • literze "E" – jest przypisane zwolnienie od podatku,
  • literze "F" i "G" – są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej na zasadzie VAT marża.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: