eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie VAT a zmiana przeznaczenia samochodu

Odliczenie VAT a zmiana przeznaczenia samochodu

2007-03-19 13:27

Zmiana przeznaczenia samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej z ciężarowego na osobowy nie stwarza obowiązku korekty podatku naliczonego wykazanego do odliczenia w momencie nabycia samochodu. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Ostrołęce w postanowieniu z dnia 30 listopada 2006 roku nr US15/POIII/443/45/06/AR.

Przeczytaj także: Korekta VAT naliczanego przy sprzedaży samochodu firmowego. Kiedy stosować i jak obliczyć?

Jakie wątpliwości rozpatrzył urząd skarbowy?

Podatnik w skierowanym zapytaniu do organu podatkowego poinformował, iż jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W grudniu 2003 roku zakupił na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą samochód ciężarowy. Dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami. Podatnik zamierza obecnie zmienić przeznaczenie pojazdu z ciężarowego na osobowy i nadal wykorzystywać go w prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym podatnik ma wątpliwości, czy istnieje obowiązek zwrotu podatku VAT odliczonego w momencie zakupu pojazdu. Na podstawie takiego stanu faktycznego urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Podatnik wykonuje wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z opisanej sytuacji wynika, że transakcja zakupu samochodu nastąpiła pod rządami nieobowiązującej obecnie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Podatnik dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego pojazdu zgodnie z art. 19 ust. 1 w/w ustawy, który stanowi, że podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Ponieważ z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabycie pojazdu było powiązane z jego wykorzystaniem w ramach prowadzonej opodatkowanej działalności gospodarczej, to planowane przerejestrowanie samochodu ciężarowego na osobowy ( w sytuacji, gdy w dalszym ciągu będzie on wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej) nie rodzi obowiązku dokonania korekty, czy też zwrotu odliczonego podatku.

Żaden z przepisów obecnie obowiązującej ustawy, tj. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stwarza konieczności korygowania podatku naliczonego w opisanym przypadku, jeżeli podatnik dysponuje stosownymi dokumentami, które uprawniały go w momencie zakupu do odliczenia podatku naliczonego. Planowana zmiana przeznaczenia pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym brak jest podstawy prawnej do korekty podatku naliczonego w powyższym zakresie. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: