eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiana numeru rejestracyjnego samochodu z aktualizacją VAT-26?

Zmiana numeru rejestracyjnego samochodu z aktualizacją VAT-26?

2016-05-20 12:51

Zmiana numeru rejestracyjnego samochodu z aktualizacją VAT-26?

Zmiana numeru rejestracyjnego samochodu z aktualizacją VAT-26? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Aby samochód osobowy, tudzież z tzw. kratką uprawniał do pełnego odliczenia podatku naliczonego, podatnik musi dowieść, że służy on jedynie prowadzonej działalności gospodarczej. Wymaga to prowadzenia dodatkowej dokumentacji oraz zawiadomienia fiskusa o takim, a nie innym jego wykorzystywaniu. Dane zgłaszane urzędowi trzeba też aktualizować.

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu z aktualizacją VAT-26?

Przypomnijmy, że obecnie samochody osobowe czy z tzw. kratką oraz inne, mające więcej niż jeden rząd siedzeń, a których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, pozwalają co do zasady na odliczenie połowy podatku naliczonego zarówno od ich zakupu, najmu, leasingu jak i wydatków związanych z eksploatacją (w tym paliwa).
Ustawodawca wyszedł bowiem z założenia, że pojazdy takie nie służą wyłącznie działalności gospodarczej, ale także innym celom, np. prywatnym przedsiębiorcy. Stąd z uwagi na mieszany sposób wykorzystywania tych pojazdów ograniczone zostało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków z nimi związanych.

Ustawodawca dał jednocześnie podatnikom możliwość pełnego odliczenia podatku naliczonego od takich samochodów. Muszą oni jednakże dowieść, że wykorzystują je jedynie w celach służbowych. To wymaga prowadzenia dodatkowej dokumentacji. Podatnik musi bowiem sporządzić zasady korzystania z takich pojazdów, które wykluczą ich użytek prywatny (w tym także sposób kontrolowania ich przestrzegania) oraz zaprowadzić szczegółową ewidencję przebiegu dla każdego takiego pojazdu, która potwierdzi, iż pojazd w inny sposób nie jest używany.

Należy także w określonym terminie zawiadomić właściwy urząd skarbowy o takim wykorzystywaniu pojazdu. W tym celu został przygotowany specjalny formularz oznaczony symbolem VAT-26.
Na jednym formularzu VAT-26 można zgłosić kilka samochodów. Deklarację tę można złożyć zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej, niemniej ta druga wymaga użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Nie można jej autoryzować danymi.

fot. mat. prasowe

Zgłoszenie samochodu na VAT-26

Na formularzu VAT-26 zgłasza się m.in. markę samochodu, jego model, numer rejestracyjny, rok produkcji czy dzień nabycia. Są to informacje obowiązkowe.


Informację taką należy złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesiony zostanie pierwszy wydatek związany z danym pojazdem. Jeżeli natomiast nastąpi zmiana wykorzystywania pojazdu samochodowego podatnik jest obowiązany do aktualizacji informacji najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje tej zmiany.
Zarówno z przepisów jak i objaśnień do informacji VAT-26 wynika, że jedynie zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu z celów wyłącznie związanych z działalnością gospodarczą na wykorzystywanie do celów mieszanych zobowiązuje do złożenia aktualizacji tego formularza.

Organy podatkowe twierdzą jednakże, iż aktualizację taką należy złożyć również w innych przypadkach. Wśród nich można wymienić sprzedaż pojazdu, czy nawet zmianę jego numeru rejestracyjnego.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18.02.2015 r., nr IPPP1/443-1384/14-4/AS wskazał, iż nr rejestracyjny pojazdu jest jednym z elementów, który podlega zgłoszeniu na informacji VAT-26. Dane konkretnego pojazdu wykazane na tej informacji winny natomiast być zgodne z jego danymi rzeczywistymi. W przypadku rozbieżności w opisie danych pojazdu, tj. innym numerze rejestracyjnym nie będzie można go prawidłowo zidentyfikować w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

„(...) Wobec powyższego, w przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu zgłoszonego wcześniej na druku VAT-26, Wnioskodawca powinien ponownie złożyć formularz VAT-26 zaznaczając w części A „Miejsce i cel składania informacji” zarówno poz. 6 „złożenie informacji” oraz poz. 7 „aktualizacja informacji”. W części C „Dane pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej” należy wpisać poprzednio zgłoszony numer rejestracyjny samochodu (w kolumnie „h” wpisując datę dokonania zmiany), natomiast w kolejnej pozycji umieścić nowy wpis z numerem rejestracyjnym pojazdu po zmianie.(...)” - czytamy w interpretacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: