eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga podatkowa na dzieci na ryczałcie lub liniowym?

Ulga podatkowa na dzieci na ryczałcie lub liniowym?

2007-11-05 12:56

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, iż z ulgi na wychowywanie dzieci skorzystać mogą jedynie osoby rozliczające się wg progresywnej skali podatkowej. W ustawie nie ma natomiast ograniczenia, iż muszą to być jedyne dochody, jakie uzyskują rodzice.
W art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zawarł podstawowy warunek, który należy spełnić aby skorzystać z ulgi podatkowej na dzieci. W przepisie tym wskazano, że z ulgi tej mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 27f ustawy. Ten natomiast wyjaśnia, że podatek liczy się wg progresywnej skali podatkowej. Z ulgi nie skorzystają zatem osoby rozliczające się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany lub wg 19-proc. podatku liniowego.

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują wyraźnie, że z ulgi można skorzystać, jeżeli podatnik rozlicza się według progresywnej skali podatkowej. Ustawodawca nie zawarł tutaj dodatkowych ograniczeń, iż cały uzyskany dochód (ze wszystkich źródeł) musi być rozliczany tą metodą.

Zatem z powyższego można wyciągnąć wniosek, iż samo korzystanie z innej formy opodatkowania nie wyłącza podatnika całkowicie z możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Wyłączenie to ma zastosowanie jedynie w zakresie dochodów, które są opodatkowane na preferencyjnych zasadach.

Dodajmy, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje różne źródła uzyskania przychodów podlegających opodatkowaniu. Wskazuje także te, których nie wolno łączyć z innymi przychodami. Nie łączy się np. dochodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę z dochodami z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym lub ryczałtem. Tym samym uznać należy, iż przedsiębiorca który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz uzyskuje jednocześnie inne dochody opodatkowane wg progresywnej skali podatkowej, to co prawda z ulgi tej nie skorzysta w odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej, ale może ją wykorzystać w odniesieniu do dochodów opodatkowanych progresywną skalą podatkową.

Dodajmy także, iż z ulgi mogą skorzystać oboje rodzice, albo tylko jeden z nich. Zatem jeżeli pierwszy z rodziców prowadzi wyłącznie działalność gospodarczą opodatkowaną wg preferencyjnych zasad (korzysta więc z opodatkowania w formie karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego), a drugi jest opodatkowany progresywną skalą podatkową – ten ostatni może skorzystać z pełnego odliczenia ulgi podatkowej na wychowywanie dzieci w swoim zeznaniu podatkowym.

Oczywiście pamiętać należy, iż ulga ta jest ograniczona limitem określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (w zeznaniach rocznych za 2007 r. odliczyć można maksymalnie 1 145,08 zł na każde dziecko) lub wysokością wpłaconego podatku – w zależności od tego, która wartość jest niższa. Nie można bowiem otrzymać większego zwrotu podatku, niż został on wpłacony w trakcie roku podatkowego (ze źródeł opodatkowanych progresywną skalą podatkową).

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.