eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Prąd na potrzeby własne i firmy a odliczenie VAT

Prąd na potrzeby własne i firmy a odliczenie VAT

2007-11-16 12:45

Podatek wynikający z faktury dokumentującej zakup przez rolnika opodatkowanego VAT energii elektrycznej wykorzystywanej zarówno do produkcji rolniczej jak i na potrzeby osobiste osoby prowadzącej działalność i jej rodziny, można odliczyć jedynie w części, w jakiej energia ta jest wykorzystywana do produkcji rolniczej podlegającej opodatkowaniu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 05.11.2007 r. nr ITPP1/443-142B/07/RS.

Przeczytaj także: Odliczenia VAT za usługi powszechne

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku wyjaśniono, że podatnik prowadzi gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą: obory, stodoły, magazyn, garaże i budynek mieszkalny. Z działalności rolniczej rozlicza także podatek VAT. Posiada jeden licznik do energii elektrycznej, która jest wykorzystywana zarówno w gospodarstwie rolnym jak i na własne potrzeby mieszkańców. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy podatek VAT od zużytej energii może odliczyć w całości, proporcjonalnie czy też powinien zamontować oddzielny licznik na budynek mieszkalny? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści przepisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 – 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Według dyspozycji zawartej w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Biorąc pod uwagę powyższe zauważa się, że w tak przedstawionym stanie faktycznym przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup energii elektrycznej w części w jakiej jest ona wykorzystywana do produkcji rolniczej podlegającej opodatkowaniu a wydatki te mogą co do zasady stanowić koszt uzyskania przychodów zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem wysokość odliczenia podatku naliczonego uzależniona jest od zużycia energii elektrycznej do czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej - rolniczej.

Ciężar rzetelnego podziału wydatków dotyczących wykorzystania energii elektrycznej dla potrzeb produkcji rolniczej i w części wykorzystywanej dla potrzeb osobistych osoby fizycznej prowadzącej działalność i jej rodziny spoczywa zawsze na podatniku. Sposób uprawdopodobnienia prawidłowości rozliczenia wydatków należy uznać wówczas za właściwy jeżeli będzie odzwierciedlał rzeczywiste zużycie energii elektrycznej na cele gospodarstwa rolnego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: