eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga prorodzinna także dla menedżera

Ulga prorodzinna także dla menedżera

2008-04-07 13:49

Dzisiejszy artykuł poświęcony jest kolejnym problemom występującym przy rozliczaniu dochodów za 2007 r. Poruszone w nim zostały m.in. kwestie zmiany nazwiska, korekty zeznania, wspólnego opodatkowania małżonków czy ulgi na dzieci dla menedżerów.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

W styczniu złożyłem rozliczenie roczne za 2007 r. Zapomniałem jednak uwzględnić w nim ulgę prorodzinną na dwójkę dzieci. Czy w tym roku ulga mi już przepadła, czy mogę z niej jeszcze skorzystać?

Podatnik może skorzystać z ulgi na dzieci poprzez złożenie korekty zeznania. Dodajmy, że ulga w podatkach jest prawem podatnika a nie jego obowiązkiem. Oznacza to, że to od podatnika zależy czy z ulgi skorzysta czy też nie. Także korekta może zostać złożona zarówno w celu uwzględnienia ulgi bądź też zrezygnowania z niej.

Jestem menedżerem jednej firmy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Moje dochody z tego tytułu są opodatkowane wg skali podatkowej, innych nie osiągam. Czy rozliczając się z podatku za 2007 r. mogę skorzystać ze wspólnego opodatkowania z małżonką oraz z ulgi na dzieci?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera warunki, jakie trzeba spełniać, aby można było skorzystać ze wspólnego opodatkowania małżonków. Zgodnie z nimi, aby z tego uprawnienia skorzystać, trzeba pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, pomiędzy małżonkami przez cały rok musi istnieć wspólność majątkowa, żadne z małżonków nie może być opodatkowane podatkiem liniowym, ryczałtem (z wyjątkiem prywatnego najmu) czy podatkiem tonażowym oraz małżonkowie muszą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, ze wspólnego opodatkowania można skorzystać bez względu na to, czy dochody uzyskiwane są na podstawie umów cywilnoprawnych, renty, umowy o pracę czy innych. Podatnikowi przysługuje także ulga na dzieci, jeżeli spełnia on warunki określone w ustawie, tj. w 2007 r. wychowywał własne lub przysposobione dzieci: małoletnie, bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny i/lub uczące się w wieku do 25 lat, które nie uzyskiwały dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Ustawa o podatku dochodowym wskazuje bowiem, że ulgę tę można odliczyć od wszelkich dochodów opodatkowanych wg skali podatkowej.

Jestem studentem. Nie pracuję, a moim jedynym źródłem utrzymania jest renta rodzinna. Czy przy rozliczaniu tego dochodu mogę skorzystać z ulgi na internet?

Tak. Rentę rodzinną wypłaca ZUS. On też przesyła otrzymującemu taką rentę informację PIT-11A lub rozliczenie PIT-40A. Na podstawie tych formularzy podatnik rozlicza się z dochodu na formularzu PIT-37. Ustawodawca nie wprowadził w ustawie o PIT ograniczenia w zakresie ulgi na internet, które uniemożliwiłoby jej odliczenie od dochodu z renty rodzinnej. Tym samym, jeżeli podatnik spełnia inne warunki w zakresie tej ulgi (tj. posiada zapłacone faktury za internet używany w 2007 r. w lokalu, w którym mieszka), może z niej skorzystać.

W marcu 2008 r. wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko. Które nazwisko powinnam podać na zeznaniu za rok 2007? Jak też o zmianie nazwiska powiadomić urząd skarbowy?

Aktualizacji danych identyfikacyjnych dokonuje się na stosownych formularzach NIP. Zostały do nich przeznaczone NIP-3, jeżeli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej lub NIP-1, który wypełniają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Na zeznaniu rocznym należy natomiast podać aktualne nazwisko.

Wychowuję 28 letnią córkę, która w pierwszym półroczu otrzymywała zasiłek pielęgnacyjny. Czy przysługuje mi na nią ulga na dziecko?

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wskazał, że ulga prorodzinna przysługuje m.in. na własne lub przysposobione dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny. Przepisy nie mówią natomiast nic o tym, że dziecko powinno otrzymywać ten zasiłek przez cały rok. W związku z tym należy uznać, iż pobieranie takiego zasiłku tylko przez część roku uprawnia do skorzystania z ulgi. Warto w tym miejscu także dodać, że ulga na takie dzieci przysługuje bez względu na to, czy osiągały one inne dochody.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: