eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Likwidacja firmy a ulga na zakup kasy

Likwidacja firmy a ulga na zakup kasy

2009-12-07 13:08

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej, na podatnikach ciąży szereg obowiązków nakładanych na nich przez ustawy podatkowe. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług muszą oni m.in. sporządzić i opodatkować remanent końcowy. Należy tutaj pamiętać także o obowiązkach w stosunku do kas fiskalnych. Niekiedy konieczny jest także zwrot otrzymanej ulgi na zakup takich urządzeń.

Przeczytaj także: Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie firmy

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 2001 r. W czerwcu 2007 r. z uwagi na przekroczenie obrotu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej rozpoczął ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej. Ponieważ ewidencja ta została zaprowadzona w obowiązującym terminie, podatnik skorzystał z ulgi na zakup tego urządzenia. W 2009 r. przedsiębiorca ten zamierza zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą. Czy będzie musiał zwrócić fiskusowi otrzymaną ulgę na zakup kasy fiskalnej?

Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od powyższego ustawodawca przewidział oczywiście szereg wyjątków, które na mocy upoważnienia zawartego w ustawie (art. 111 ust. 7 ustawy), określa Minister Finansów w stosownym rozporządzeniu.

Zgodnie natomiast z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, ci podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących w obowiązujących terminach (określonych także w odpowiednim rozporządzeniu Ministra Finansów), mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Dodajmy w tym miejscu, iż przepis ten w takim brzmieniu obowiązuje od 1 grudnia 2008 r. Wcześniej można było odzyskać 50% ceny zakupu kasy, nie więcej jednak niż 2 500 zł.

Należy przy tym pamiętać, iż w niektórych sytuacjach ustawodawca przewidział utratę prawa do tej ulgi i obowiązek jej zwrotu. Odpowiednie zapisy w tym zakresie znalazły się w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT. Wskazuje on, iż podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadkach naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w odrębnych przepisach.

Przedsiębiorca z naszego przykładu będzie zatem zobowiązany do zwrotu otrzymanej ulgi (nie upłynął bowiem okres trzech lat używania tej kasy). Obowiązek ten należy spełnić nie później niż w terminie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc lub kwartał, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 111 ust. 5 ustawy (tj. zwolnionych z podatku VAT) - nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu (§6 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących).

Warto w tym miejscu także dodać, iż to nie koniec obowiązków ciążących na podatniku. Zgodnie bowiem z § 7 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z której sporządza się stosowny protokół.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: