eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Likwidacja działalności: remanent likwidacyjny w VAT

Likwidacja działalności: remanent likwidacyjny w VAT

2009-12-08 11:20

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT, jednym z obowiązków podatników jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego, jego wycenienie oraz opodatkowanie.

Przeczytaj także: Kasa fiskalna w remanencie likwidacyjnym firmy

Art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż w przypadku zaprzestania przez podatnika VAT, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 14 ust. 4 ustawy).

W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podatnicy są obowiązani załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 ust. 5 ustawy). Obowiązek podatkowy powstaje tutaj w dniu zaprzestania działalności gospodarczej (art. 14 ust. 6 ustawy).

Remanent ten trzeba oczywiście wycenić. Należy tego dokonać zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy (w obecnym brzmieniu obowiązuje on od 01 grudnia 2008 r.), który to mówi, iż podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Warto przyjrzeć się bliżej powyższemu przepisowi, gdyż bardzo łatwo można dokonać jego błędnej interpretacji. Otóż rodzi się tutaj pytanie, czy przez wskazaną w poprzednim akapicie cenę nabycia należy rozumieć cenę „historyczną”, tj. cenę którą podatnik zapłacił w dniu zakupu towaru, czy też aktualną cenę na dzień, na który sporządzany jest spis z natury (czyli np. z uwzględnieniem technologicznego czy ekonomicznego zużycia)?

Prawidłowa podstawa opodatkowania towaru ustalona w oparciu o art. 29 ust. 10 ustawy to cena nabycia ustalona w momencie dokonywania spisu z natury (czyli uwzględniająca jego realną wartość). Przepis ten w obecnym brzmieniu w przeważającej większości przypadków jest korzystniejszy dla podatników w stosunku do jego poprzedniego brzmienia (kiedy to z reguły należało stosować wartość historyczną). Zakupiony kilka lat temu składnik majątku wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych (który znajdzie się w spisie) z reguły obecnie ma bowiem dużo mniejszą wartość w stosunku do tej z dnia zakupu. Nie będzie jednak tak zawsze. Wyjątkiem mogą być tutaj wszelkiego rodzaju nieruchomości (grunty, budynki, budowle). Ich wartość rynkowa bowiem z reguły w ostatnich latach znacząco wzrosła, co pociąga za sobą konieczność wykazania wyższych kwot w remanencie likwidacyjnym.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: