eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Korekta zeznania a przedawnienie zobowiązania

Korekta zeznania a przedawnienie zobowiązania

2010-05-24 08:42

Jeżeli wystąpiły okoliczności wskazujące na to, że podatnik niewłaściwie wykazał w złożonym zeznaniu podatkowym koszty diet z tytułu podróży służbowych kierowców, wówczas jest on uprawniony do złożenia korekty zeznania podatkowego PIT-36L za rok 2006 r., dołączając pisemne uzasadnienie przyczyny korekty z uwzględnieniem okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28.04.2010 r. nr IPPB1/415-118/10-2/MT.

Przeczytaj także: Korekta zeznania a ulga rehabilitacyjna

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

15 maja 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję w sprawie odpowiedzialności podatnika i określił wysokość należności z tytułu nie pobranego i nie wpłaconego podatku za pracowników w 2004 r. Decyzję tę podtrzymał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie a następnie uchylił WSA w wyroku z dnia 07 marca 2007 r. Od dnia wydania decyzji do dnia uprawomocnienia się wyroku WSA wnioskodawca stosował się do interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym – zgodnie z decyzją. Aktualnie zamierza on dokonać korekty w księdze przychodów i rozchodów polegającej na uwzględnieniu w kosztach uzyskania przychodów kwestionowanej w decyzji pozycji, tj. diet z tytułu podróży służbowych kierowców. W konsekwencji zostanie złożona także korekta zeznania podatkowego PIT-36L za rok 2006, w którym koszty te nie były uwzględniane. Podatnik zadał pytanie, czy ma do tego prawo? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Przepisy regulujące zasady uprawniające do skorygowania deklaracji oraz jej wymogi formalne zawarte są w art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

Z treści § 1 ww. artykułu wynika, że jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą korygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty – art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 81b § 1 uprawnienie do skorygowania deklaracji:

1. ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
2. przysługuje nadal po zakończeniu:
a. kontroli podatkowej,
b. postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Stosownie do art. 81b § 2 korekta złożona w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych.

W myśl art. 3 pkt 5 ustawy Ordynacja podatkowa, ilekroć w ustawie jest mowa o deklaracjach - rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Korekta deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu i może dotyczyć każdej jej pozycji - o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej. Skorygowanie deklaracji polega więc na ponownym, poprawnym już - wypełnieniu jej formularza z zaznaczeniem, iż w tym przypadku mamy do czynienia z korektą uprzednio złożonej deklaracji oraz z wynikającym z przepisu prawa obowiązkiem dołączenia pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Korektę zeznania podatkowego należy składać wyłącznie na odpowiednich formularzach tj. obwiązujących przy rozliczaniu podatku za dany rok.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: