eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Korekta zeznania a przedawnienie zobowiązania

Korekta zeznania a przedawnienie zobowiązania

2010-05-24 08:42

Przeczytaj także: Korekta zeznania a ulga rehabilitacyjna


W tym miejscu należy podkreślić, iż przy korekcie deklaracji należy uwzględnić przepisy dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 70 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Zgodnie z art. 70 § 1 ww. ustawy, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca otrzymał orzeczenie WSA pozwalające uwzględnić mu w kosztach uzyskania przychodów diety z tytułu podróży służbowych kierowców za okres od 01.01.2004 r. do 31.12.2004 r. Ponieważ Wnioskodawca również w 2006 r. nie uwzględniał wartości diet z tytułu podróży służbowych kierowców, chce na podstawie powyższego wyroku dokonać korekty w podatkowej księdze przychodów i rozchodów za 2006 r. z uwzględnieniem w kosztach uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych kierowców i w konsekwencji dokonać korekty zeznania PIT-36L, w którym koszty te nie były uwzględnione.

Mając na uwadze powyższe Organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 171 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.) wyrok prawomocny ma powagę rzeczy osądzonej tylko co do tego, co w związku ze skargą stanowiło przedmiot rozstrzygnięcia.

Zatem orzeczenia sądowe są wydawane w konkretnych sprawach i dotyczą wyłącznie tych spraw, w których zapadły.

Zauważyć należy, że zgodnie z art. 120 Ordynacji podatkowej organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa.

Stosownie zaś do art. 87 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) stanowi, że źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia i akty prawa miejscowego.

Katalog źródeł prawa zawarty w art. 87 Konstytucji wyraźnie wyklucza orzecznictwo sądów jak i innych organów podatkowych jako źródło prawa powszechnie obowiązującego, a zatem zasady konstytucyjne nie nadają orzecznictwu sądów administracyjnych mocy powszechnie obowiązującej.

W kontekście powyższych ustaleń odnosząc się do powołanego przez Wnioskodawcę orzeczenia WSA w Warszawie wskazać należy, iż orzeczenie to dotyczy konkretnych spraw Wnioskodawcy osądzonych w określonym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Wyrok ten nie ma zatem konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Reasumując mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż co do zasady jeżeli wystąpiły okoliczności wskazujące na to, że Wnioskodawca niewłaściwie wykazał w złożonym zeznaniu podatkowym koszty diet z tytułu podróży służbowych kierowców, wówczas jest on uprawniony do złożenia korekty zeznania podatkowego PIT-36L za rok 2006 r., dołączając pisemne uzasadnienie przyczyny korekty z uwzględnieniem okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Podkreślić jednakże należy, iż korekta taka nie może być dokonana w oparciu o wyrok, który dotyczył możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych kierowców za 2004 r.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: