eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Dekoracje świąteczne a koszty podatkowe i VAT

Dekoracje świąteczne a koszty podatkowe i VAT

2011-01-20 13:13

Przeczytaj także: Zagospodarowanie terenu wokół firmy a podatki


Odliczenie VAT

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych towarów i usług w zakresie, w jakim nabyte dobra są przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Warunkiem odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych choinek, stroików oraz innych ozdób służących świątecznemu wystrojowi firmy jest ich związek z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Wprawdzie wymienione wydatki bezpośrednio nie generują przychodów ze sprzedaży opodatkowanych VAT, jednak w obecnych czasach świąteczny wystrój firmy jest zarówno tradycją, jak i standardem, a ponoszone w tym celu wydatki wpływają na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy i jej odbiór m.in. przez nabywców dóbr i usług, w efekcie pozostają w związku z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Zatem podatnikowi, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych związanych ze świątecznym wystrojem. Jeżeli podatnik prowadzi w całości działalność opodatkowaną VAT, to z faktur zakupu towarów świątecznych (bombki, choinki itp.) i usług (usługi dekoratorów), związanych ze stworzeniem świątecznego nastroju w firmie, może odliczyć cały VAT naliczony.

Podstawa prawna
art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).


Ujęcie w księgach

Zasada memoriałowa (art. 6 ust. 1 UoR), którą stosuje spółka, polega na tym, że przychody i koszty są uznawane w momencie ich wystąpienia, niezależnie od tego, czy miało miejsce równoczesne otrzymanie lub wypłacenie gotówki. Dekoracje świąteczne, a także strój Mikołaja, będą stanowiły dla firmy koszty operacyjne, które ewidencjonuje się na koncie zespołu 4.

W księgach rachunkowych otrzymaną od dostawcy fakturę VAT należy ująć następująco:
Wn „Rozliczenie zakupu”,
Wn „VAT naliczony”,
Ma „Rozrachunki z dostawcami”,

natomiast koszy zostaną obciążone zapisem:
Wn „Pozostałe koszty”,
Ma „Rozliczenie zakupu”.

Podstawa prawna:
art. 6 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.).


Podsumowanie
  • Wydatki na świąteczny wystrój mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
  • Podatnikowi, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych związanych ze świątecznym wystrojem.
  • Dekoracje świąteczne, a także strój Mikołaja, będą stanowiły dla firmy koszty operacyjne.


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: