eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Paliwo: nieodliczony VAT w koszty podatkowe

Paliwo: nieodliczony VAT w koszty podatkowe

2011-05-23 13:09

W związku z brakiem możliwości odliczenia VAT od zakupu paliw silnikowych w 2011 r., czy wartość VAT mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Czy VAT od zakupu usług noclegowych i gastronomicznych mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Zagospodarowanie terenu wokół firmy a podatki

Nieodliczony VAT można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Podatek naliczony może być kosztem uzyskania przychodów tylko w wyjątkowych przypadkach, określonych w art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a ustawy o CIT i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodu m.in. w tej części, w której (zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług) podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług. Warunkiem jest, aby naliczony VAT niepowiększał wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

W odniesieniu do VAT naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych nie podlegających odliczeniu niema wątpliwości, iż można zaliczyć go do kosztów podatkowych. Natomiast wątpliwości może budzić kwestia wydatków na nocleg i gastronomię, które także nie podlegają odliczeniu od podatku należnego (z jednym wyjątkiem nie mającym znaczenia w Państwa sprawie). Jakkolwiek z brzmienia przepisów ustawy o PIT wynika, że koszty reprezentacji nie są kosztem uzyskania przychodu, to jednak naliczony VAT przy nabyciu takich usług jest kosztem podatkowym w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie podlega odliczeniu. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych (np. interpretacja z 20 marca 2009 r. nr DD6/8213-141/MZG/08/PK-383).

Podstawa prawna: art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).


W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: