eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Odliczenia od dochodu 2010: darowizny dla OPP

Odliczenia od dochodu 2010: darowizny dla OPP

2011-01-28 13:17

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko


Dla kogo darowizna?

Art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a) updof mówi nie tylko, na jakie cele darowizna musi być przekazana, aby mogła być odliczona od podstawy odliczenia podatku dochodowego, ale także kto może być jej beneficjentem. Są to mianowicie organizacje pozarządowe działające w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego, które to stanowią organizacje niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia. Darowiznę taką można przekazać ponadto także na rzecz prowadzących działalność pożytku publicznego:
  1. osób prawnych i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  2. stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego;
  3. spółdzielni socjalnych;
  4. spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz klubów sportowych będących spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014), które:
- nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Powyższe nie dotyczy jednak partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych i fundacji utworzonych przez partie polityczne.

Odliczyć nie można także darowizn przekazanych na rzecz:
  • osób fizycznych,
  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Dowody

Oczywiście omawiane wyżej odliczenie przysługuje jedynie wtedy, gdy zostanie prawidłowo udokumentowana. W przypadku darowizny pieniędzy należy ją potwierdzić dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Jeżeli natomiast przekazana została darowizna inna niż pieniężna, dowodem będzie dokument, z którego wynika wartość darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu.

Jeden limit dla trzech odliczeń

Jak już wskazano wyżej, wartość omawianego odliczenia jest limitowana przez ustawodawcę i nie może ono przekroczyć 6% dochodu podatnika wykazanego w rocznym PIT. Należy przy tym pamiętać, że w limicie tym musza się zmieścić w sumie aż trzy różne odliczenia: omawiane darowizny na rzecz OPP, darowizny na rzecz kultu religijnego oraz darowizny na rzecz krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi, potocznie nazywane ulgą na krew. Ich łączna wartość odliczana w rocznym PIT nie może przekroczyć 6% dochodu podatnika.

Dla kogo odliczenie?

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-28, PIT-36 i PIT-37.

Do pobrania


Rozliczenia roczne - formularze

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: