eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zeznania roczne PIT do kontroli?

Zeznania roczne PIT do kontroli?

2011-05-15 07:45

Dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg i kopię PIT za ubiegły rok należy przechować aż do końca 2016 roku. W tym czasie fiskus ma prawo nas skontrolować. Pod jego lupą znajdą się przede wszystkim ci, którzy czekają na zwrot podatku.
Zanim PIT trafi do archiwum fiskusa, przejdzie długą drogę. Urzędy skarbowe najpierw sprawdzają roczne zeznania podatkowe pod względem formalnym – czy prawidłowo podaliśmy swoje dane, czy złożyliśmy zeznanie w terminie i do właściwego urzędu skarbowego oraz czy się pod nim podpisaliśmy. Następnie PIT-y sprawdzane są pod względem merytorycznym i rachunkowym. Jeśli urząd skarbowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy, może sam skorygować zeznanie, pod warunkiem jednak, że w wyniku tej korekty kwota nadpłaty lub zwrotu podatku nie zmieni się więcej niż o tysiąc złotych. W przeciwnym razie zwróci się o poprawienie zeznania bezpośrednio do nas. Może także zażądać złożenia odpowiednich wyjaśnień w kwestiach, które budzą jego wątpliwości. Jeśli urząd skarbowy sam poprawi zeznanie, musi nam przesłać kopię korekty. Jeśli się z nim nie zgadzamy, mamy 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Gdy nie mamy zastrzeżeń do poprawek fiskusa, a czekamy na przykład na zwrot podatku, otrzymamy nadpłatę dopiero w ciągu trzech miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu.

Pod lupą urzędników znajdą się przede wszystkim te zeznania podatkowe, w których wykazana została nadpłata, czyli zwrot podatku. Urzędy skarbowe sprawdzą, czy rzeczywiście mieliśmy do niej prawo i czy wyliczyliśmy ją prawidłowo. Jeśli korzystaliśmy z ulg podatkowych, fiskus może zażądać od nas dowodów potwierdzających prawo do tychże ulg. W przypadku ulgi odsetkowej będą to akt notarialny i umowa kredytu, przy uldze na dzieci – m.in. odpis aktu urodzenia czy zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły, a przy uldze internetowej – faktury dokumentujące wysokość wydatków i potwierdzenie wpłat oraz dokumenty potwierdzające nasze miejsce zamieszkania.

Rachunki i dokumenty uprawniające nas do skorzystania z ulg oraz kopię PIT należy przechowywać aż do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym złożyliśmy zeznanie. Tym samym dokumentacja związana ze składanym w 2011 r. zeznaniem PIT powinna przeleżeć w domowym archiwum aż do końca 2016 roku. I przez cały ten czas musimy się liczyć z kontrolą fiskusa.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: