eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Usługi szkoleniowe: moment powstania przychodu

Usługi szkoleniowe: moment powstania przychodu

2011-05-18 12:57

Prowadzę firmę, która świadczy usługi w zakresie szkoleń. Na kurs składają się dwa etapy wykładów teoretycznych, zakończone egzaminem wewnętrznym, a następnie szkolenie praktyczne, które kończy się zapisaniem danej osoby na egzamin państwowy. Większość uczestników opłaca kurs w ratach. W tym roku wprowadziłem jednak promocję dla osób, które opłacą cały kurs z góry. Kiedy w takim przypadku rozpoznać przychód należny (w dniu przyjęcia opłaty, czy w momencie zakończenia kursu)? Co w sytuacji, gdy dana osoba wpłaci całą opłatę za kurs, który rozpocznie się dopiero w następnym miesiącu?

Przeczytaj także: Sprzedaż samochodu: zwrot AC i OC a przychód firmy

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o PDOF, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Moment powstania przychodu należnego z pozarolniczej działalności gospodarczej regulują przepisy art. 14 ustawy o PDOF, poprzez ustanowienie reguły oraz przypadków szczególnych.

Zgodnie z dyspozycją art. 14 ust. 1c ustawy o PDOF, za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej generalnie uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (albo częściowego wykonania usługi), nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.

Zatem przychód należny z działalności gospodarczej, co do zasady, powstaje w dniu wydania towaru, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi).

Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura lub uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.

Przepisem szczególnym jest natomiast art. 14 ust. 1e ustawy o PDOF, który stanowi, że jeżeli strony ustaliły, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych - to za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze - jednak nie rzadziej niż raz w roku. Norma ta ma zastosowanie do tzw. usług ciągłych, a także odpowiednio do dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego.

Z kolei w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się wyżej omówionych przepisów, w myśl art. 14 ust. 1i ustawy o PDOF, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Na zasadzie wyjątku, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ustawodawca nie zalicza pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych (art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PDOF). Ugruntowana linia orzecznictwa i doktryna są przy tym zgodne, że użyte w przytoczonym przepisie sformułowanie "pobrane wpłaty lub zarachowane należności" odnosi się do pobranych przez podatnika zaliczek (przedpłat) na poczet towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: