eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nagroda w konkursie: zbycie a podatek

Nagroda w konkursie: zbycie a podatek

2011-08-21 10:37

Niechcianej nagrody można się pozbyć na różne sposoby. Jednym z nich jest darowizna. W tym przypadku podatek nie pojawi się po stronie darczyńcy. Trzeba się jednak liczyć z podatkiem po stronie obdarowanego. Prezent dla najbliższej rodziny będzie jednak zwolniony z podatku. Nagroda może zostać także sprzedana. Aby uniknąć podatku od sprzedaży trzeba pamiętać o uwzględnieniu kosztów.

Przeczytaj także: Budowa domu: darowizna od teściów a podatek

Wygrana w konkursie to z pewnością dla wielu radość. Może się jednak okazać, że radość nie będzie trwała długo. Trudno się cieszyć np. z samochodu, gdy się nie ma prawa jazdy. Dlatego wielu zastanawia się co można zrobić z taką wygraną. Wyjścia z tej sytuacji są co najmniej trzy, z czego dwa warte omówienia. Z wygranej można uczynić przedmiot darowizny albo ją sprzedać. Pamiętać trzeba jednak o pułapkach podatkowych, w które można wpaść, jeśli postąpi się nierozważnie.

Nagrodę możesz podarować…
Darowizna jest czynnością nieodpłatną więc nie powoduje powstania przychodu po stronie darczyńcy. Z punktu widzenia podatku dochodowego czynność ta będzie więc miała charakter neutralny. Trzeba jednak mieć świadomość, że ewentualne obciążenie może pojawić się po stronie obdarowanego. Obdarowany będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn o ile zastosowania nie znajdą zwolnienia przewidziane ustawą o podatku od spadków i darowizn.

…bez podatku tylko w gronie najbliższych
Jednakże, jeśli obdarowanym jest osoba z kręgu najbliższej osoby darczyńcy, warto skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w przepisach ustawy o podatku od spadku i darowizn (art. 4a tej ustawy). Zgodnie z nim, darowizna będzie zwolniona z opodatkowania, jeśli osobą obdarowaną będzie osoba z tzw. grupy „zerowej”. Jest to: małżonek, zstępni (np. dzieci), wstępni (np. rodzice), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha, jeżeli zgłoszą oni nabycie samochodu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy. Zgłoszenia nie trzeba dokonywać jeśli wartość samochodu łącznie z innymi darowiznami otrzymanymi od tej samej osoby w ciągu ostatnich 5 lat nie przekracza kwoty 9637zł lub gdy umowa darowizny zawierana jest w formie aktu notarialnego.

Z grupy zerowej wyłączeni zostali: zięć, synowa, teść i teściowa. W związku z tym, darowizna na rzecz tych osób będzie podlegała opodatkowaniu na ogólnych zasadach. W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem w stosunku do płacenia podatku jest wykorzystanie pośrednika z grupy zerowej. Przykładowo, jeśli teść chce przekazać darowiznę na rzecz zięcia lepiej dokonać dwóch darowizn: najpierw przekazać rzecz córce, która następnie przekaże darowiznę na rzecz męża.

Musi upłynąć trochę czasu, by sprzedać nagrodę bez podatku
Nagrody można się także pozbyć w drodze odpłatnego zbycia. Jednak, aby uczynić to bez żadnych konsekwencji w podatku dochodowym warto zaczekać co najmniej pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy będącej przedmiotem nagrody. Jeśli jednak nagrodą jest nieruchomość czekać trzeba aż pięć lat licząc od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta. A to wszystko przy założeniu, że sprzedaż nie odbywa się w ramach działalności gospodarczej. Wynika to z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d. ustawy o PIT).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: