eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Impreza integracyjna: catering a VAT naliczony

Impreza integracyjna: catering a VAT naliczony

2011-11-21 05:48

Podatek VAT z tytułu zakupu usług cateringowych, jeżeli są one związane z czynnościami opodatkowanymi, podlega odliczeniu. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 19.10.2011 r. nr ITPP1/443-1073/11/IK.

Przeczytaj także: VAT: usługi cateringowe to nie gastronomiczne

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka w ramach organizowanych imprez integracyjnych zamierza nabyć usługi cateringowe. W imprezach tych wezmą udział pracownicy oraz jej kontrahenci. Udział pracowników przyczyni się do ich efektywniejszej pracy, zaś zaproszenie kontrahentów ma wzmocnić więzi handlowe, co będzie skutkować wyższymi przychodami w przyszłości. Na cele tych imprez spółka skorzysta z zewnętrznych usług cateringu (PKWiU 56.21.19.0), które będą polegać na przygotowaniu i dostarczeniu posiłków do wskazanego miejsca oraz obsłudze i sprzątaniu podczas spotkania. Powstała wątpliwość, czy od tego typu usług spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a świadczone usługi są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Dokonywane zakupy usług cateringowych (PKWiU 56.21.19.0) są związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi. Usługi gastronomiczne polegają na przygotowaniu i podawaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany (PKWiU 56.10.1.0 - usługi restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych). Nabywane przez Spółkę usługi cateringowe (PKWiU 56.21.19.0 – usługi przygotowania i dostarczania żywności dla pozostałych odbiorców zewnętrznych (catering), polegać będą na przygotowaniu i dostarczeniu zamówionych posiłków przez dostawcę do miejsca wskazanego przez Spółkę. Dodatkowo usługa ta będzie polegać na obsłudze uczestników imprezy.

Spółka na poparcie stanowisko powołuje treść art. 86 ust. 1 ustawy oraz art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy stwierdzając, iż usługi cateringowe nie stanowią usług gastronomicznych, a zatem Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonane zakupy usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi, o których mowa w art. 86 ustawy.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: